DünyaHaberler

“Faroe Adaları”nda 1.400 Yunus Bıçaklanarak Öldürüldü

Danimarka’ya bağlı “Faroe Adaları”nda, 1400’den fazla yunus bıçaklanarak öldürüldü. Avlanılarak yunusların öldürülmesi tepki çekti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, olay, Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki adalar topluluğunun en büyük fiyordunda yaşandı.

Botlarla karaya sürülen yunus sürüsü, sahilde bıçaklanarak öldürüldü. Skalabotnur sahili akan kan nedeniyle kıpkırmızı oldu.

Öldürülen yunuslar karaya çekilerek, tüketim için burada bekleyenlere dağıtıldı.

18 adadan oluşan Faroe Adaları ilk kez balina ya da yunus avıyla anılmıyor.

"Faroe Adaları"nda 1.400 Yunus Bıçaklanarak Öldürüldü

Ancak rekor olduğu ifade edilen av, ada toplumu içinde dahi tepki toplamış durumda.Faroe Balina Avcıları Örgütü Başkanı Olavur Sjurdarberg, yaşananların büyük bir hata olduğunu söyledi ve ‘Sürü tespit edildiğinde içinde 200 yunus olduğu tahmin ediliyordu’ dedi.Sjurdarberg, insanların oluşan görüntü nedeniyle şoke olduğunu da kaydetti.

Dünyada Kurşunlu Benzin Kullanımı Sıfıra İndi!

Buna karşın, katliam olarak değerlendirilen av nedeniyle bir soruşturma açılmayacak. Yerel yetkililer bir hukuksuzluk yaşanmadığını açıklıyor.

"Faroe Adaları"nda 1.400 Yunus Bıçaklanarak Öldürüldü

Faroe Adaları’nda bu tip avlara izin veriliyor ve çoğu zaman bir sürünün tespit edilmesi üzerine plansız olarak harekete geçiliyor.Bu deniz memelilerini avlayabilmek ve öldürebilmek için eğitim almış olmak gerekiyor.Danimarka Parlamentosu’nun Faroe Adaları’nı temsil eden üyesi Sjurdur Skaale, ‘beyaz yanlı yunus öldürmenin yasal olduğunu ama popüler olmadığını’ söyledi.1400’den fazla yunusun öldürüldüğü sahile gelen Sjurdur Skaale, ada halkından bir kısmının da çok öfkeli olduğunu kaydetti ancak ‘daha insani’ yapılabileceğini söyleyerek avcılığı savundu.Av yanlısı vekil, yunusların omurilikten mızraklanarak ‘yarım saniyede’ öldürebileceğini söyledi ve bu tür avcılığın inekleri veya domuzları kafeslerde tutmaktan daha insani olduğunu öne sürdü.

Sea Shepherd isimli örgüt, pilot balinaların ve yunusların, Faroe hükümetinin öne sürdüğü gibi hızlı öldürüldüğü vakaların çok nadir olduğunu açıkladı.

Sea Shepherd isimli örgüt, pilot balinaların ve yunusların, Faroe hükümetinin öne sürdüğü gibi hızlı öldürüldüğü vakaların çok nadir olduğunu açıkladı.

Örgüt, Grindadrap ismi verilen bu av türünü, ‘düzensiz katliamlar’ olarak tanımladı.Ada’da, rekor ölüm sonrası yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın çoğunluğunun balina ve yunus avına karşı olduğunu ortaya koydu.Ancak farklı bir araştırma yüzde 80 oranında destek olduğunu gösteriyor. Av yanlıları, bunun kültürel kimliğin bir parçası olduğunu savunuyor.Faroe hükümetinin açıkladığı resmi verilere göre, senede ortalama 600 pilot balina yakalanıyor. 2020 yılında 35, 2019’da 10 beyaz yanlı Atlantik yunusu avlandı.

Ülkede daha önceki en büyük yunus avı, 1200 yunusla 1940 yılında kaydedildi.

Ülkede daha önceki en büyük yunus avı, 1200 yunusla 1940 yılında kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: