Kültür-SanatKadın & ModaTeknoloji

Influencer nedir? Ne iş yapar? Ülkemizdeki önemli influencerlar..

Son zamanlarda fazlasıyla duymakta olduğumuz ve vatanımızda de yaygınlaşan Influencer terimini sizler de duymuşsunuzdur. Bu yazımızda sizlere Influencer nelerdir? Sorusunun cevabını vereceğiz ve ince detaylarına kadar açıklayacağız.

Günümüzün en fazlaca ses getiren ve en oldukça merak edilen mesleklerinden önde gelen Influencer’lık, Türkiye’de de uzun zamandır varlığını sürdürüyor. Aslında meslek olarak görmeseniz bile toplumsal medyada gezerken bilincinde olmadan birçok Influencer’a rastlayabiliyorsunuz.

Peki nedir bu Influencer kavramı? Sizlere bugün bu sorunun cevabını vereceğiz. Bununla birlikte Influencer kavramının derin ayrıntılarına inecek ve Türkiye’deki en etkili Influencer’ları sizler için listeleyeceğiz. Dilerseniz lafı daha çok uzatmadan Influencer’ın ne demek olduğuna yanıt verelim.

Influencer
Influencer ne demek?
Influencer, kelime anlamıyla etkileyen şahıs demektir. Influencer Marketing olarak da bilinen pazarlama türünü de meydana getiren kişilere denir. Sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine haiz olan, bu takipçi kitlesini etkilemeyi başaran ve bu biçimde de takipçilerinin satın alma kararlarını değiştirebilme yeteneğine haiz olan kişilere Influencer adı verilir.

Son on yılda sosyal medya kullanması inanılmaz derecede artmış durumda. 2019’un Ocak ayında yapılma We Are Social araştırmasının sonuçlarına nazaran dünyada 3,484 milyarı aşkın insan etken olarak toplumsal medya kullanıyor. Bu sayı, dünyanın yüzde 45’ine denk geliyor. Tam da bu yüzden toplumsal medya tüm markaların en gözde pazarlama stratejisi haline geliyor.

Influencer’lar da bu noktada büyük bir rol oynuyor bundan dolayı bu kişiler, kendilerini takip eden kişileri etkileme kabiliyetine sahipler. Bu yüzden de markalar ürünlerinin reklamını yapabilmek için Influencer’ları tercih ediyor. Bu pazarlama yöntemi sayesinde markalar ürünlerini saniyeler içinde milyonlarca kişiye tanıtabiliyor.

Influencer ne demek

Takipçi sayısına gore Influencer türleri:

Mega-Influencer’lar
Mega-Influencer
Mega-Influencer olarak adlandırılan bu kesim, takipçi rakamları en yüksek olan Influencer’lardır. Takipçi tipi içinde herhangi bir kural olmayan bu Influencer’ların minimum bir toplumsal medya platformunda 1 milyonu aşkın takip edeni bulunmaktadır. Daha fazla kişiye ulaştıkları için Mega-Influencer sınıfına girerler.

Birçok Mega-Influencer genellikle film yıldızı, sporcu, şarkıcı yada daha ilkin televizyonda bir program yapmış kişilerdir ve çevrimdışı ortamlarda meşhur olmuşlardır. Ancak bu toplumsal medyada meşhur olan kişilerin Mega-Influencer sınıfına giremeyeceği anlamına gelmiyor çünkü bazı Mega-Influencer’lar da toplumsal medya sayesinde takipçi elde etmişlerdir.

Makro-Influencer’lar
Makro-Influencer
Makro-Influencer’lar, Mega-Influencer’lardan bir tık aşağıda bulunuyor ve genellikle Influencer Marketing denilen pazarlama olayını daha fazla gerçekleştiriyorlar. 40.000 ila 1 milyon içinde takip edeni bulunan kişiler bu sınıf içerisinde yer alıyor. Bu kişiler çoğu zaman oldukca büyük rollerde oynamamış ünlüler ya da sosyal medyada yavaştan büyümeye başlamış kişilerdir.

Makro-Influencer’lar çoğu zaman Influencer Marketing için en etkili olan kesimdir. Zira markaların bu kişilere erişme ihtimali daha fazladır ve bunun yanı sıra bu tür kişilerin daha oldukça doğal takipçileri olduğu için farkındalık artırma kabiliyetleri de daha yüksektir.

Mikro-Influencer’lar
Mikro-Influencer
Mikro-Influencer’lar, belirli bir konu ile alakalı bilgi sahibi olan ve çoğu zaman düşük sayıda takipçi sayısına haiz olan kişilerdir. Bu kişilerin dikkat çekmesinin nedeni ne kadar fazla kişiye hitap ettikleri değil, onlara ne kadar etkili şekilde hitap ettikleriyle alakalıdır ve etkileşim çeşitleriyle alaka çekerler.

Mikro-Influencer’ların herhangi bir toplumsal medya platformunda 1.000 ila 40.000 arasında takip edeni olması gerekmektedir. Bu kişiler, herhangi bir firma kendileriyle iletişime geçene kadar o şirketten haberdar bile olmayabilirler. Dolayısıyla şirketlerin bu kişilerle iletişime geçmesi halinde en önce Influencer’ı etkilemesi gerekebilir zira bu sınıftaki kişiler zaten çok fazla olmayan takipçilerini yitirmek istemeyeceklerdir.

İçerik tarzına nazaran Influencer tipleri

Bloggerlar

Blogger
Bloggerlar ve sosyal medyadaki Influencer’lar, takipçileriyle en otantik ve en aktif ilişkiye haiz kesimdir. Markalar bunu geç de olsa fark etmeye başladılar ve bloggerlara da yatırım oluşturmaya başladılar. Influencer pazarlama sektörüne son zamanlarda dahil olan bloglar çok dikkat çekmeye başladı. Eğer bir marka popüler ve iyi bir blogger ile anlaşabilirse, bloggerı destekleyenler markanın ürününü denemek isteyeceklerdir.

Birçok blogger finans, sağlık, müzik, kişisel gelişim ve daha birçok sektörü kapsayan başlıklar altında yazılarını paylaşıyorlar. Bu biçim başarılı bloggerların başarısının altındaki sebep ise takipçilerine karşı olan saygıları. Bu biçimde takipçi kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda onların itimatını de kazanıyorlar. Bu halde de onlarla daha iyi biçimde etkileşime geçip oldukça daha iyi halde etkileyebiliyorlar.

YouTuberlar

YouTuber
Ürettiği içeriklere göre ayırabileceğimiz Influencer tiplerinin bir diğeri de tahmin edilebileceği suretiyle YouTuberlar. Dünyanın her yerinde görülen ve Türkiye’de de oldukca yaygın olan YouTuberlık, markaların da gözdesi durumunda. Özellikle son yıllarda fazlasıyla kitle toplayan YouTube, markaların çok daha çok kişiyle etkileşime geçebilmesini sağlıyor.

İçerik üreticileri YouTube üzerinde çok daha çok takipçi elde edebiliyor. Bu platformda bir kişinin abone sayısı düşük olsa bile izlenme rakamları oldukça yüksek olabiliyor. Bunun nedeni de bir kişiyi takip eden ve izleyen kişilerin bazıları abone olmak yerine yalnızca seyredip geçiyor. Yine de etkileşim sayısı daha fazlaca olduğundan YouTube markalar için güzel bir platform.

Sosyal medya paylaşımcıları

Kylie Jenner
Bloggerlar, YouTuberlar ve değişik birçok Influencer, yeni takipçiler elde edebilmek ve daha çok kişiye erişebilmek için toplumsal medya platformlarını kullanıyorlar. Genellikle Instagram veya Twitter şeklinde toplumsal medya platformlarını tercih eden bu tip Influencer’lar oldukça daha aktif bir şekilde takipçileriyle etkileşime geçiyor.

Bunun sebebi YouTube için bir video üretmek oldukça daha uzun vakit alabiliyor ancak Instagram’da bir hikaye atmak veya Twitter’da bir post paylaşmak çok daha süratli halde yapılabiliyor.

Türkiye’nin En Etkili Influencer’ları

Aşağıdaki listede yer alan liste ve puanlar, CreaterDen Influencer Ajansı tarafından 2019 yılının genelini kapsayan araştırmaya aittir. Puanlar, laf konusu influencer’ların insanları ne ölçüde etkilediğini tespit eden sektörel metriklere dayanmaktadır.

Danla Bilic

View this post on Instagram

Facetime bi ise yaradi

A post shared by Danla (@danlabilic) on

Takipçi Sayısı: 4,8 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üzerindeki etki gücü skoru: 9,90

Eylül Öztürk

View this post on Instagram

Günaydın! Güzel bir hafta olsun ❤️

A post shared by Eylül Öztürk Özkan (@eylulonline) on

Takipçi Sayısı: 2,9 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üstündeki tesir gücü skoru: 9,85

Aykut Elmas

Aykut Elmas Bütün Vineleri 2015 - YouTube

Takipçi Sayısı: 5,1 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üstündeki etki gücü skoru: 9,85

Oğuzhan Uğur

View this post on Instagram

Şşşş ajan 🍼

A post shared by Oğuzhan Uğur (@oguzhanugur_) on

Takipçi Sayısı: 2,5 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üzerindeki etki gücü skoru: 9,80

Yasemin Sakallıoğlu

Yasemin Sakallıoğlu kimdir, kaç yaşında, nereli, ne mezunu? - Son ...

Takipçi Sayısı: 3,8 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üzerindeki tesir gücü skoru: 9,77

Şeyda Erdoğan

View this post on Instagram

too bad, so sad, what's that got to do with me?

A post shared by Şeyda Erdoğan (@seydaerdogan) on

Takipçi Sayısı: 1,3 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üstündeki tesir gücü skoru: 9,73

Pelin Akil

Takipçi Sayısı: 2,4 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üstündeki tesir gücü skoru: 9,70

Duygu Özaslan

View this post on Instagram

🕊

A post shared by Duygu Özaslan (@duyguozaslan) on

Takipçi Sayısı: 1,7 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üzerindeki etki gücü skoru: 9,70

Berkcan Güven

View this post on Instagram

“İLERLE” GELİYOOR

A post shared by bege (@berkcan) on

Takipçi Sayısı: 3,1 milyon takipçi (Instagram)
İnsanlar üstündeki tesir gücü skoru: 9,68

Damla Altun

View this post on Instagram

tag your ahiretlik bf

A post shared by Damla Altun (@damlaaltun) on

Takipçi Sayısı: 447 bin takipçi (Instagram)
İnsanlar üzerindeki etki gücü skoru: 9,65

Influencer “nedir?”, “Ne yapar?” sorularına yanıtladık. pinek.Net olarak bu tarz içeriklerin peşinde olmayı sürdüreceğiz. Ayrıca Turkish Deep Youtube yazılarımızı da takip edebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: