Teknoloji

Instagram’ın çalışma mantığı değişiyor! Instagram Reels’lara bir dizi yeni özellik geliyor!

Kullanıcıların paylaştıkları gönderileri Instagram Reels videolarda kullanmaya yarayan ‘remix’ özelliğini kullanıma sundu. Bundan sonra herkese açık olarak paylaşılan tüm gönderiler, Reels videolarında isteyen herkes tarafından paylaşılabilecek.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformlarından Instagram’a yeni bir özellik geldi. “Remix for Photos” olarak isimlendirilen bu özellik, kullanıcıların birbirlerinin gönderilerini kullanarak Reels videolar oluşturmalarına imkan tanıyor. 

Instagram’ın yeni özelliği, kullanıcı deneyimini bir nebze de olsa değiştirecek gibi görünüyor. Çünkü Remix for Photos özelliği ile bir kullanıcının gönderisi, başka bir kullanıcının Reels videosunda kullanılabilecek. Ancak bu isteğe bağlı bir özellik olacak. Eğer yaptığınız paylaşımların başkaları tarafından kullanılmasını istemezseniz, uygulamadaki seçeneklerden kapatabileceksiniz.

Instagram’ın yeni özelliği işte böyle görünüyor

Instagram'ın çalışma mantığı değişiyor! Instagram Reels'lara bir dizi yeni özellik geliyor!

Instagram’ın yeni özelliği oldukça kolay bir kullanım imkanı sunuyor. Eğer siz de bir kişinin gönderisini kendi Reels içeriğinizde kullanmak isterseniz, o gönderiye gidip “Remix this photo” butonuna dokunmanız gerekecek. Sonra da kendinize ait fotoğraf ve videoları kullanarak Reels videosu oluşturacaksınız. En nihayetinde de ürettiğiniz içeriği takipçilerinizle paylaşabileceksiniz. Aynı şeyi videolar için yapabildiğinizi de belirtelim.

Hazır şablonlar kullanılabilecek

Instagram Reels

Kullanıcıların içerikler oluşturmasına yardımcı olmak istediklerinden bahseden Instagram yetkilileri, uygulamaya bir de şablon bölümü eklendiğini duyurdular. İçerik yükleme ekranından ulaşılabilen şablonlar, daha önceden oluşturulmuş hazır taslakların kullanılarak içerikler oluşturulmasına yardımcı olacak. Bununla birlikte; Instagram kullanıcıları artık hem ön hem de arka kameralarını kullanarak video kayıtları yapabilecekler. 

Instagram DM üzerinden alışveriş dönemine giriyoruz!

15 dakikadan kısa Instagram videoları, Reels olarak paylaşılacak

Instagram, bundan böyle 15 dakikadan kısa videoları Reels formatında paylaşacağını açıkladı. Bir süre önce test edilmeye başlanan bu özellik, ilerleyen dönemde kalıcı hale gelecek.

Son dönemde TikTok uygulamasının önlenemeyen yükselişi, diğer sosyal medya platformlarının da bu yönde geliştirmeler yapmasına neden oldu. Bunun en büyük örneği ise Instagram’ın Reels adı verilen dikey video türünü hayata geçirmiş olması. Bir süredir hayatlarımızda olan Reels, şimdi Instagram’ın odak noktası olma yolunda ilerliyor. Zira platform, bundan böyle 15 dakikadan kısa videoları Reels formatında paylaşacağını açıkladı. Bir süre önce test edilmeye başlanan bu özellik, ilerleyen dönemde kalıcı hale gelecek.

Instagram’ın tek yeniliği bununla da sınırlı değil. Sosyal medya platformu artık videolar ve Reels sekmelerini de birleştiriyor. Profilinize girdiğinizde karşınıza çıkan gönderiler, videolar, Reels ve etikelendiğiniz gönderiler kısmı bundan böyle üç sekmeden oluşacak. 

Bu değişiklikle birlikte eğer hesabınız herkese açıksa ve Reels’a dönüşen bir video yayınlarsanız, herkes Reels’ınızı keşfedebilecek ve kendi Reels videosunu oluşturmak için orijinal sesinizi kullanabilecek. Ayrıca herkes Reels’ınızla bir remiks oluşturabilecek. Ancak bunu engellemenin de bir yolu var. Hesap ayarlarınıza girip diğer kullanıcıların Reels’ınızı yeniden düzenlemesini engelleyebileceksiniz.

Eğer hesabınız gizli olarak ayarlanmışsa Reels’ınız yalnızca takipçileriniz tarafından görülebilecek. Bu durumda remiks de oluşturulamayacağı için herhangi bir ayar değişikliği yapmak da gerekmeyecek. 

Bununla birlikte 15 dakikanın üzerindeki videolar normal video olarak paylaşılmaya devam edilecek. Ayrıca keşfet kısmına çıkan videoların özellikle 90 saniyeden kısa olacağı belirtildi. Kısa videoların keşif ve öneri sistemi için uygun olacağı açıklandı. 

Bu noktada en fazla merak edilen 15 dakikadan kısa yatay videolara ne olacağı. Zira birçok kullanıcı Reels kullansa bile Instagram’ın hatırı sayılır bir kitlesi yatay video paylaşımına devam ediyor. Instagram’ın TikTok’u yakalamak için böyle bir hamle yapması diğer kullanıcıları nasıl etkileyecek merakla bekliyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four + six =

%d blogcu bunu beğendi: