Haberler

Kaçak maç yayını izleyenlerin banka hesapları tehlikede!

Yapılan bir araştırmaya göre kaçak maç yayını yapan sitelerin kötü amaçlı yazımlarla dolu olduğu ortaya çıktı. Hatta bazı siteler kullanıcıların banka hesaplarını bile boşaltabiliyor.

İnternette çeşitli platformlarda yayınlanan dizi, filmlerin yanı sıra lig maçlarının çoğu da özel yayın platformlarında yayınlanıyor. Bu platformlara para vermek istemeyen kullanıcılar ise korsan yayın yapan sitelerde ücretsiz şekilde istedikleri içerikleri izliyor. Geçtiğimiz aylarda korsan maç yayınları yapan sitelerle ilgili meclise bir yasa tasarısı sunulmuş hemen ardından bu sitelerle ilgili yasal işlem başlatılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Opentext Security Solutions tarafından yurt dışındaki 50 popüler yasa dışı yayın sitesinde bir çalışma yapıldı. Yapılan analizler sonrasında kaçak maç, dizi ve film izleyen kullanıcıların büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Rapora göre bazı siteler kullanıcıların banka hesaplarına kadar bütün bilgilerini alabiliyor.

Bilgi girilmese bile banka hesapları boşaltılabilir

Kaçak maç yayını izleyenlerin banka hesapları tehlikede!

İnternetten kaçak maç yayını yapan sitelerin tamamı neredeyse kötü niyetli linkler barındırıyor. Çoğu sitenin gerekli güvenlik sertifikasına sahip olmadığını belirten araştırma ekibi, kullanıcıların sürekli reklamlara maruz kalarak izledikleri şeyin sık sık bölündüğünü açıkladı. Adeta bir reklam bombardımanı maruz kalan kullanıcılar, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya.  

Yayın hayatına yeni başlamış dizileri ya da dünyanın en büyük futbol takımlarının maçlarını ücretsiz şekilde izlemek kullanıcıları cezbedebilir. Ancak sitede reklamdan başka herhangi bir yere tıklanması bile kişisel bilgilerin yanı sıra banka bilgilerinin bile çalınmasına neden olabiliyor. Bu durum sonucunda da bankadaki bütün paralar başka hesaba aktarılıyor.

Kaçak maç yayını yapan sitelerde bolca truva atı bulunuyor

Kaçak maç yayını izleyenlerin banka hesapları tehlikede!

Araştırmacılar, bu tür sitelerde farklı türde bir sürü tehlike olduğunu ancak bunlardan en tehlikeli olanının insanların parasını çalmak için tasarlanmış bankacılık truva atlarının olduğunu belirtti. Uzmanlara göre bu tarz virüslerin bilgisayarlara erişme yöntemi oldukça basit. Kullanıcının ses açmaya çalıştığı düğmede bile bulunabilen bu virüsler, tek bir tıkla yeni sekmede açılan site yüzünden bilgisayarınıza veya akıllı televizyonunuza bulaşabiliyor.

Kullanıcıların herhangi bir bilgi girmesine gerek kalmadan tek tıkla bütün bilgileri ele geçirilmiş oluyor. Ayrıca bu tarz siteler kullanıcıların 18+ içeriğe maruz kalmasına neden olabilir ve çocuklarıyla bir şeyler izlemek isteyen aileler için sorun yaratabilir.

İp Tv Nedir? İp Tv Kullanmak Yasak Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine − 8 =

%d blogcu bunu beğendi: