Kültür-Sanat

Kıbrıs Barış Harekatı Sonrası Terk Edilen Lefkoşa Uluslararası Havalimanı

1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında kaderine terk edilen Lefkoşa Uluslararası Havalimanı fotoğraflarına baktıkça insan gerçekten bir tuhaf hissediyor.

Lefkoşa kapalı bölgede bulunan, diğer bir ismiyle “hayalet” havalimanıdır Lefkoşa uluslararası havalimanı. 


1939 yılında ingilizlerin öncülüğünde yapılıp, 1949’da kapsamlı seferlere başlamış, 1959 ve 1966’da yapılan çalışmalarla kapasitesi genişletilmiş, kıbrıs barış harekatı sırasında kanlı çarpışmalar yaşanmıştır. 


Havalimanı 1974’ten beri kapalı olup, birleşmiş milletler barış gücü’nün denetimindedir ve 1974’teki haliyle olduğu gibi bırakılarak, şu an pistinde otların bittiği, içinde güvercinlerin gezdiği yer haline gelmiştir. 

Dünyanın en gizemli dolandırıcılığı: Altın Piramit Çemberi


İnternetten araştırdığım kadarıyla en son 2010 yılında, dünya barış günü öncesinde gazetecilere açılmış ve en son o zaman kapsamlıca görüntülenmiştir. 


Bir zamanlar günde binlerce yolcuya hizmet veren gece gündüz çalışan nicelerini kavuşturmuş olan yer şu an bilim kurgu filmlerindeki nükleer saldırı sonrası terkedilmiş mekanları anımsatıyor. 

Burada en ilginç olanları ise kıbrıs barış harekatı’ndan kalan, motorları sökülmüş hurda bir kıbrıs havayolları yolcu uçağı ve 29 ağustos 1973’te pistten çıkıp tarlaya giren çekoslavakya havayollarına ait bir uçağın enkazının halen kaza yaptığı yerde olduğu gibi durmasıdır.

işte o uçak:


çekoslovakya havayollarına ait uçak:


bir diğer uçak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 14 =

%d blogcu bunu beğendi: