Haberler

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu (kkb skoru) sıfır olan veya kredi çekebilecek seviyede olmayanlar için bu skoru hızlıca yükseltmenin yolları. Eski bir bankacı olan ekşi sözlük yazarı kredi notu nasıl yükseltilir sizler için anlatmış.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu; bir borç-alacak ilişkisine girileceği zaman kimi kurumların müşteri riskini tespit edebilmek için referans aldığı, bankaların paylaştığı müşteri verilerine göre şekillenen puandır. (kredi kayıt bürosu (kkb)) Sadece kredi alırken lazım olmaz. Örneğin; araç kiralarken de kkb skorunuz (kredi notunuz) sorgulanır. Neden? Bir terslik durumunda oluşabilecek borcu ödeyip ödeyemeyeceğiniz görmek için.

Kredi notu nasıl yükseltilir bunun yollarını arıyorsanız, buyurun:

puanı düşük olanlar

– borç yapın! “zamanında” ödeyin.

– 3, 4 taksite böldüğünüz küçük tutarlı (bin lira gibi) iki ya da 3 kredi çekin. bu kadar küçük meblağlarda bankalar skorunuzun düşük olmasını daha az önemserler. bir nevi, müşteri kazanmak için bankanın bin lirasını riske atması gibi düşünülebilir. 

diyelim ki 3 kredi çektiniz; ilk ay her bir kredinizin ilk taksitini saat bile kaçırmadan vaktinde ödeyin.  ikinci ay, birinci ve ikinci kredinizin taksitini ödeyin. üçüncü kredinizi tek seferde kapatın. (puan erken ödemeden de etkilenir, normalden daha hızlı artar.)  üçüncü ay, birinci kredinizin taksitini ödeyin, ikinci kredinizi tek seferde kapatın.  bu şekilde devam eder…

özetle; sürekli ödeme yükümlülüğünüzün olacağı bir kredi borcunuz olsun (ki zamanında ödeyip borcunuza sadık olduğunuzu gösterebilin), ama artık borçlu değil, beli doğrulttuğunuzu da göstermek için bir kredinizi elinizde tutarken diğerlerini tek seferde kapatın.

– diyelim ki kredi skorunuz o kadar berbat ki size ne kredi ne kredi kartı veriyorlar… hemen yazının devamında sıfır kkb puanı olanlar için verdiğim tavsiyelerin içinde detaylarını okuyabileceğiniz “nakit teminatlı kredi” işine giriyorsunuz. alekta movik movik!

– kredi kartınızı kullanın! sistem “harcama tutarını” kontrol etmez. borcu ödeyip ödemediğinizi kontrol eder. ay içerisinde bir çokonat alın, o bile kafi. ama ekstre geldiğinde borcun tamamını ödeyin! (asgarisini değil, tamamını!)

– internet bankacılığına girip usd hesabı, euro hesabı gibi 3-4 yabancı döviz hesabı açın. her birinde 50-100 lira karşılığı döviz bulundurun. kalsın orada.

– gram altın hesabı açın. 0,1 gram dahi olsa altın alın, kalsın hesapta.

– vadeli tl hesabı açın. asgari tutarı yatırın, aylık faize verin. skorunuz yükselene kadar paranızı çekmeyin.

– vadesiz tl hesabınızı hareketli tutun. örneğin telefon faturanızı bayiden kredi kartı ile ödemek yerine, parayı hesabınıza yatırın, oradan ödeme yapın. ay içerisinde sürekli para çevirin hesapta. ama bakiyenizi asla sıfır yapmayın. 3-5 bir şey bulunsun sürekli.

– gsm operatörünüzden en ucuz ürünü taksitle alın. faturalarınızı vaktinde ödeyin. 

– kmh hesabınızı kullanın. ancak borcunu tam gününde kapatın. borcun tamamını kapatın!

– kart limitlerinizi yapabiliyorsanız sürekli yükseltin.

– tek bir bankayla çalışmak yerine 2-3 bankayla çalışın. ürünlerini kullanın. (borçlanın, zamanında ödeyin.)

– bu süreçte asla kredi kartınızı iptal ettirmeyin. (kullanmasanız da!) ki kullanın, zamanında ödeyin!

Bitcoin Tarihi Düşüş Yaşadı! Bitcoin Güne Nasıl Başladı?

puanı sıfır olanlar

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

– çok düşük limitli bir kredi kartı almaya çalışın. (tahminen vermeyeceklerdir. ama bazı bankalar -pazar payını yükseltmek için- daha esnek olabiliyor.)

– çok düşük limitli kredili mevduat hesabı (kmh) açmaya çalışın. kullanın, zamanında borcun tamamını yatırın.

– banka size hiçbir şekilde kredi kartı veya kmh açmaya yanaşmıyorsa eğer; nakit teminatlı kredi isteyin!

nakit teminatlı kredi denen şey; aldığınız borcun tamamını kapsayacak bir nakdin banka tarafından bloke edilmesi demektir. yani banka tarafından bakıldığında sıfır riskle kullandırılan kredidir. peki nasıl yapacaksınız? Örneğin; 1000 lira kredi çekmek istiyorsunuz. Diyelim ki 4 taksitte ödeyeceksiniz. varsayalım ki, toplam geri ödeme 1100 lira ediyor. bankanıza gidip bir vadeli tl hesabı açıyorsunuz. 1100 lira para yatırıp aylık faiz işletiyorsunuz. Ardından bireysel bankacılıktaki memura gidip “kredi skorum yok, kart istedim vermediniz. Ancak ileride bir kredi çekme durumum olursa diye kredi skorum olsun istiyorum -veya araba kiralayamadım kkb olmadığı için!- diyorsunuz. 1000 lira kredi istiyorum, 4 taksitte ödeyeceğim. teminat olarak da vadeli tl hesabımı gösteriyorum, blokeleyin diyorsunuz. yani şimdi ne oldu? nakit teminatlı kredi talebinde bulunmuş oldunuz. bankanın bu krediyi size vermemesi için hiçbir sebep kalmadı. zira skorunuz -4329423 bile olsa, borcunuzu ödemezseniz karşılığı zaten bankada! kıps!

kredinizi alıyorsunuz, taksitlerini vaktinde ödüyorsunuz. bir süre sonra kredi kartı talebinde bulunun. ödeyebileceğiniz harcamalar yapın, ekstrenizi geciktirmeden ödeyin… eee noldu? ta daaa! şıkır şıkır kredi skorunuz elinizde. artık gelsin krediler gitsin arabalar. (kredi borcunuz kapanınca, teminat olarak gösterdiğiniz vadeli türk lirası hesabınızdaki bloke kalkar. söylemeden de geçmeyeyim; bahsettiğim vadeli hesabınızdaki paranıza, blokeli olduğunda dahi faiz işlemeye devam eder. vurdu gol oldu!)

özetle; en başta belirttiğim gibi, borçlanın ama zamanında ödeyin. sistem “ne kadar” borçlandığınıza bakmaz! “borcu vaktinde ödeyip ödemediğinize” bakar. bankacılık sisteminde ne kadar varsanız, yani ne kadar çok borçlanma (kredi-kmh-kredi kartı) ve tasarruf (döviz hesapları, altın hesapları, vadeli hesaplar vs) ürünü kullanıyorsanız, o kadar hızlı puanınız artacaktır.

işte böyle gençler. skorum yok veya battım/bittim ben diye bir şey yok. nasıl düzelteceğinizi bildikten sonra dert yok, tasa yok. not: e-devlet’ten ara ara kontrol edin, e-haciz vs. olmasın üzerinizde. varsa borcu kapatın, e-hacizi kaldırın. puanınıza etki eder!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: