Kültür-Sanat

Kurtlar Vadisi nasıl ortaya çıktı? İşte hiç bilinmeye detaylar!

Kurtlar Vadisi dizisi kimin fikriydi? Dizi nasıl ortaya çıktı? Karakterlere nasıl karar verildi? Meraklısı için Kurtlar Vadisi’nin ortaya çıkış sürecinde yaşananlar.

Show tv, Osman Sınav’a wiseguy isimli bir diziyi uyarlamasını söylüyor. Osman Sınav “bir arkadaşlarla konuşayım” diyerek Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener’e geliyor. Bu ekip yıllarca Deli Yürek’i yazan ekip. Ancak artık dizi yazmak istemiyorlar. Deli Yürek’te çok yorulduklarını düşünüyorlar.

Fakat; Raci Şaşmaz Wiseguy‘ı duyunca heyecanlanıyor. Çünkü bu onların gençken müptelası oldukları bir dizi. Osman Sınav’a diyor ki: “hocam bana 10 bölüm kaset getir. Ben sana 30 bölümlük hikaye çıkarayım.” başlıyorlar çalışmaya. Kasetler geliyor ancak hiç izlemiyorlar. Diziye kafa yorarken bir gün raci şaşmaz geliyor ve diyor ki; “soner yalçın aramıza katılırsa ancak bu iş olur.” Soner Yalçın’ın ekibe katılmasıyla dizi bambaşka bir boyuta evriliyor. Yakın tarihi ve mafyayı anlatmaya karar veriyorlar.

Raci & Necati Şaşmaz

“kurtlar vadisi” ismini ilk bulan raci şaşmaz. Soner yalçın da en büyük destekçisi. Bahadır özdener ise “kurt” ifadesinin mafyayı anlatan bir dizide ülkücülere gönderme olarak algılanabileceğini düşünüp itiraz etse de başarılı olamıyor ve isim Kurtlar Vadisi olarak kalıyor.

Soner Yalçın her ne kadar konsept danışmanı olarak gözükse de aslında bizzat işin içinde. Çoğu şeye beraber karar veriyorlar ve üçünü de aynı anda heyecanlandırmayan hiçbir unsur diziye yazılmıyor. Bazen “ancak” yerine “lakin” mi yazalım, “yahut”mu yazalım diye saatlerce tartıştıklarını söylüyorlar. İnce işçilik muazzam.

Soner Yalçın

Dizinin tdk tarafından “türkçeyi en iyi kullanan dizi” ödülünü almasının baş mimarı Raci Şaşmaz’dır. Çünkü diyalogların asıl mimarı o. Ömer Lütfi Mete’nin de yardımcı olduğu söylenir. “Ömer Baba” adının nereden geldiğini anlamışsınızdır. Hikaye kurgusunda ise büyük oranda bahadır özdener katkı sunuyor.

Bahadır Özdener

Necati Şaşmaz oyunculuk dersi alıyor ve oyunculuğunu geliştiriyor

Raci şaşmaz ve bahadır özdener aynı anda ekmek teknesi dizisini de yazıyorlar. Haftada birbirinden bağımsız iki dizi yazmak ve ikisinin de fenomen olması kuşkusuz çok büyük bir iş.

Necati Şaşmaz’a oyunculuk çalıştırma işi Erdem Ergüney (deli hikmet) ve Osman Wöber (deve tuncay) tarafından üstleniliyor. Fark ederseniz, Polat karakteri 20.bölümden itibaren değişim geçiriyor.


Kurtlar vadisi ırak filminde “polat, ırak’a çuval hadisesinin intikamını almak için gider” fikrini bulan kişi Soner Yalçın.

Erdal Kömürcü ve babası abuzer’in hikayelerini bulan kişi soner yalçın. Her hafta yeni yeni hikayeler getirdiğini söylüyor Bahadır Özdener. Büyük ihtimal uyuşturucu imal edilen sahnelere de danışmanlık yapan o. Çünkü “behçet cantürk’ün anıları” isimli kitabında detaylı olarak imalat süreçlerini ve hammaddeleri anlatıyor.

Abidin’in diziye dahil olma süreci


Abidin’in diziye dahil olma süreci ise ilginç. otomatik kuru sıkı silah ihtiyacı oluyor. Raci Şaşmaz, Rize’den bir bağlantıya ulaşıyor. Bu adam diyor ki “ben yaparım.” raci şaşmaz da diyor ki “sen bu silahı yap, seni dizide oynatacağım.” ancak aradan haftalar geçiyor ve adam arayıp silahı yapamadığını söylüyor.


Bir gün Raci Şaşmaz’ın telefonu çalıyor ve adam; “beni dizide oynatacaktın, ben çoluğu çocuğu aldım, geldim istanbul’a.” diyerek raci şaşmaz’a ızdırap oluyor. Yine bu adamla yaptığı bir telefon konuşması sonrasında Raci Şaşmaz sinirleniyor ve bahadır özdener’e dönerek: “bahadır, yaz tuncay’ın yanındaki adamın ismine: abidin.” diyor.

Dizinin ilk dört bölümü bayağı düşük reyting almış. Sonradan fenomen oluyor.

The Simpsons bak çorbana kardeşim! Kurtlar Vadisi dizinin tutan gelecek tahmin ve kehanetleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: