Kültür-Sanat

Milyar dolarlık girişimcilerin başarısızlık hikayeleri! Hep başarılı olmadılar!

Dünyanın en büyük girişimcilerinin, milyar dolarlık girişimlerin başarısızlık hikayelerini sizin için listeledik. Girişimciler her zaman ilk işlerinde başarılı olmazlar. Hatta bir çok girişimci ilk işlerinde çok büyük paralar kaybetmiştir.

Henry Ford’un en büyük hayali ‘motorlu bir fayton’ yapıp piyasaya sürmekti.

Milyar dolarlık girişimcilerin başarısızlık hikayeleri! Hep başarılı olmadılar!

1885 yılında genç bir mühendis olan Henry Ford, Edison Aydınlatma Şirketi’nde çalışırken bir yandan da ‘motorlu fayton’ üretmenin hayalini kuruyordu. 11 yıl sonra, ‘Quadricycle’ adını verdiği bu aracı piyasaya sürmeyi başardı. Büyük bir yatırım alan Ford, üretim aşamasında prototipi üretirkenki kadar titiz davranamadı ve hata üstüne hata yaptı. Bir yıldan kısa süre içinde şirket zarar etti ve yatırımcıların baskısı üzerine kapatıldı. Henry Ford’un başarısızlık hikayesi de böyle başladı.

Ancak Ford yılmadı.

Milyar dolarlık girişimcilerin başarısızlık hikayeleri! Hep başarılı olmadılar!

Önceki şirketine yatırım yapan isimlerden bazılarını yeniden ikna etmeyi başaran Ford, hatalarından ders çıkarmıştı ve başarılı olacağına kesin gözüyle baktığı şirketini kurmak istiyordu. Şirketin adını ‘Henry Ford Company’ koydu. 

Bu şirket de bir buçuk yılın ardından yönetim krizleri nedeniyle battı. 

Ford’un üçüncü kez aynı hayali gerçekleştirmek üzere yola çıkması, başarıyı beraberinde getirdi. İş insanı Alexander Malcomson’un güvenini kazanan Ford, gelen yatırımla bu kez ‘Ford’ adındaki otomobil şirketini kurdu. Hikayenin devamını hepimiz biliyoruz.

Bill Gates, okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte ‘Traf-O-Data’ adında bir şirket kurdular.

Milyar dolarlık girişimcilerin başarısızlık hikayeleri! Hep başarılı olmadılar!

Gates ve Allen, trafik sayım ve kontrol sistemleri için yazılımlar üreten bu şirketi büyük zorluklarla kurmuşlardı. Arkadaş çevreleriyle beraber şirketin logosunu tasarlamış, satacakları makineler üzerinde tek tek uğraşmış, epey bir yatırım yapmışlardı.

Traf-O-Data bekleneni veremedi, ancak çok daha büyük bir şirketin önünü açtı.

Milyar dolarlık girişimcilerin başarısızlık hikayeleri! Hep başarılı olmadılar!

Gates ve Allen, Traf-O-Data’yı Seatle’dan gelen bir yatırımcıya sunmak istediklerinde makine çalışmadı. İrili ufaklı birkaç sorun yaşadılar, beklediklerinin çok altında para kazandılar ancak burada yakaladıkları uyum ve hem iş hayatı, hem de yazılım hakkında öğrendikleri sayesinde Microsoft’u kurdular. Bugün ikisi de ‘Traf-O-Data’yı kurmamaları halinde Microsoft’un da var olmayacağını, o günlerde öğrendikleri sayesinde dünyanın en büyük şirketlerinden birini kurduklarını söylüyorlar. Sıradaki başarısızlık hikayelerinde Instagram kurucusu Kevin var!

Kevin Systrom, Google’da mühendis olarak çalışırken aklına parlak bir fikir geldi.

Kevin Systrom, Google'da mühendis olarak çalışırken aklına parlak bir fikir geldi.

Systrom, ‘Burbn’ adındaki uygulama sayesinde Foursquare’e rakip olmayı ve ‘check-in’ yapılan lokasyon bazlı diğer uygulamalara fark atmayı planlıyordu. Systrom’un temellerini attığı uygulamada çekilen fotoğrafları daha güzel gösteren filtreler kullanılabiliyor, arkadaşlarla gidilen mekanlardan puanlar biriktirilebiliyor, gidilecek yerler planlanabiliyordu. Ancak çok fazla farklı özelliğe sahip olması ve arayüzünün kafa karıştırıcılığı, uygulamanın bekleneni verememesine neden oldu.

Systrom, Burbn uygulamasının tek bir özelliğine odaklanmaya karar verdi.

Systrom, Burbn uygulamasının tek bir özelliğine odaklanmaya karar verdi.

Uygulamanın en çok kullanılan özelliği olan fotoğraf paylaşımının üzerine giden Systrom, 2010 yılında arkadaşı Mark Krieger ile birlikte daha sonra dünyanın en büyük sosyal paylaşım uygulamalarından biri heline gelecek olan Instagram’ı kurdu.

En zengin şefler ve imza yemekleri! Şeflerin serveti ne kadar?

Jack Ma,1988 yılında Çin’de bulunan Hangzhou Normal University’i bitiren Jack Ma, iş bulmakta oldukça zorlanıyordu.

1988 yılında Çin'de bulunan Hangzhou Normal University'i bitiren Jack Ma, iş bulmakta oldukça zorlanıyordu.

Jack Ma başarısızlık hikayelerinin en başında yer alıyor.

Ma, iş bulmak için 30 farklı şirkete başvurdu ve her biri tarafından reddedildi. Kendi deyimiyle, yerel bir KFC şubesine yaptığı başvuru da ‘yetersiz’ bulunduğu gerekçesiyle reddedildi. Başvuran 24 kişinin 23’ü işe alınmıştı; Ma şe alınmayan tek kişiydi. Ma, bu dönemde internetin nimetleriyle tanıştı ve ilk şirketi olan ‘Hangzhou Haibo’yu kurdu. Diğer yandan Çin’i diğer ülkelere (özellikle ABD’ye) tanıtmayı amaçlayarak ülkesini anlatan bir web sitesinin hazırlıklarına girişti. 1995 yılında, ‘Chinapages.com’ adlı siteyi kurdu ve Çinli iş insanlarından yatırım almayı başardı.

Jack Ma, Çinli şirketlerin ABD pazarına açılabilmesine yardım edebilecek internet sitelerini kurmaya başladı.

Ma, Çinli şirketlerin ABD pazarına açılabilmesine yardım edebilecek internet sitelerini kurmaya başladı.

Hayatında tek satır bile kod yazmamış, ilk bilgisayarına 33 yaşında sahip olmuş münzevi bir iş insanı olan Ma, 1999 yılında Alibaba’yı kurdu. 18 arkadaşıyla birlikte kurduğu Alibaba, başta oldukça mütevazı bir alışveriş sitesiydi. 1999’un sonunda Goldman Sachs ve Softbank’ten 25 milyon dolar yatırım alan internet sitesi, kısa sürede dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri haline geldi.

Gördüğünüz gibi başarısızlık hikayelerinden başarı çıkıyor. Önemli olan hedeflerinden vazgeçmemen. Sizinde başarısızlık hikayeleriniz var mı? Varsa bizimle yorumlarda buluşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × four =

%d blogcu bunu beğendi: