Goygoy

Orta Çağ’da Seks Nasıl Yapılırdı?

Orta Çağ’da cinsel ilişkiler, seks, Game of Thrones benzeri fantastik öykülerdeki gibi aşırı şiddet veya ensest unsurlar içeriyor muydu yoksa günümüzdekinden çok da farklı değil miydi? Aydınlanıyoruz…

Orta çağ’daki cinsellik aşırı şiddet içeren ya da komik bir şekilde bastırılmış olarak tasvir edilir. Peki bu tasvir adil bir tasvir midir?

Dr. katherine harvey öyle olmadığını söylüyor. (the fires of lust: sex in the middle ages (şehvet ateşi: orta çağda seks) kitabının yazarı ve birkbeck university of london tarihçisi.)

Bugünün kitapları ve filmleri bize orta çağ’da sekse yönelik tutumların kutuplaşmış bir resmini gösteriyor. Game of thrones gibi bazı fantastik yorumlar orta çağ toplumlarının yoğun bir şekilde cinselleştirildiğine, cinselliğin aşırı şiddet içerdiğine veya ensesti kabul ettiğine inanmamızı sağlar. Ayrıca filmlerde gösterilen bekaret kemerlerini, bağnaz vaizleri veya yaramaz rahibeleri düşünün…

Harvey

Orta çağ’da insanlar, seks hakkında gerçekten ne düşünüyordu?

Ve bu düşünceler bugün bizimkinden tamamen farklı mıydı?

Katherine harvey, orta çağda seks ile günümüzde seks arasında beklediğimizden daha fazla benzerlik olduğunu açıklıyor:

“Böyle bir konuda tarihsel kanıtların çoğu sıkıca kapalı kapılar ardında kalıyor ve çoğu zaman bizi işler ters gittiğinde neler olduğunu detaylandıran kilise veya mahkeme kayıtlarına güvenmek zorunda bırakıyor. Bu kayıtlar genellikle günlük gerçeklikten daha kasvetli bir tablo çizer. Yalnızca bu perspektiften bakıldığında orta çağ toplumu bizlerden çok farklı görünmektedir.

İncil’deki adem ve havva hikayesinde seks doğası gereği günahkar hale gelir. Bu, orta çağ insanları için gerçekten önemli bir şeydir. Kilise’nin de bu nedenle bekaret ve cinsel saflık konusunda bir takıntısı vardır. Geç orta çağ’da bakire azizler ve meryem ana üzerine yoğun bir şekilde odaklanılmıştır.

Bu kanıtlar eşliğinde seksin tamamen günahla ilgili olduğu izlenimini edinebilsek de gerçek tutumlar çok daha karmaşıktı. Elimizde cinsel saldırı, ensest ve hatta pedofili içeren vakalara dair kanıtlarımız olsa da, orta çağ toplumunun bu konulardaki tiksintimizi paylaştığı ve rızaya dayalı cinsel ilişki fikrine değer verdiği gözüküyor.

Orta Çağ’da evlilik


Orta çağ evliliklerinde hem iki tarafın rızasının olması hem de eşinizi sevmeniz fikri çok önemliydi. Toplum eşler arasında büyük yaş farklılıkları olmasından rahatsızdı. Yetişkinler çok küçük çocuklarla evlendiklerinde cinsel ilişkiye girmeyi (gerdek) erteleme eğilimindeydiler.

Orta çağ otoriteleri tarafından seks sadece evlilik içinde ideal olarak görülse de, bu her zaman ulaşılabilir ve hatta arzu edilen bir şey değildi. Eşlerinin cinsel yetersizliği nedeniyle boşanma talebinde bulunan karı kocaların mahkeme kayıtları ile seks hayatta önemli bir rol oynamaya başladı ve insanlar bu konuda kamusal alanda konuşmaktan korkmamaya başladılar.

Seks (ölçüyü kaçırmadan), mizahı dengelemek ve sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için önemli bir şey olarak görülüyordu. Mahkeme kayıtlarında görülen kürtajların yanı sıra coitus interruptus (dışarıya boşalmak) gibi doğum kontrol yöntemlerini listeleyen tıbbı belgeler seksin orta çağda sadece üreme ile ilgili olmadığının kanıtıdır.

Bana öyle geliyor ki orta çağ insanları bugün mücadele ettiğimiz birçok sorunla boğuşuyorlardı. Belki kilise’nin fikirleri, çevre faktörler ve bazı tıbbi teoriler bugün çok farklılaşmış olabilir ancak toplamda bulmayı umduğumdan çok daha fazla benzerlik olduğunu düşünüyorum.”

kaynak: bbc history extra

Parasızlığın Sadece Bir Bahane Olduğunu Gösteren L’oreal Kuruluş Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + seven =

%d blogcu bunu beğendi: