Kültür-Sanat

Osmanlı Tokadı Nedir?

Osmanlı tokadı nedir? Osmanlı zamanında bu tokat nerede ve nasıl atılırdı? Osmanlı tokadı hakkında bilinen bir yanlış var. yeniçerilerin mermer dövüp tokat için ellerini bilemeleri falan palavradır. Yeniçeriler ordunun elit ve merkezde duran askerleridir bir kere; onlar tokatla adam devirmek yerine kılıç ya da ateşli silah kullanmakta usta idiler.

Osmanlı Tokadı Nedir?
Başıbozuklar

Osmanlı tokadını ordunun en önünde giden azaplar, deliler ve başıbozuk denen birlikler atarmış. Bu birlikler yem olarak önden sürüldükleri gibi, bir nevi de psikolojik harp unsuru olarak kullanılmışlar. 

Osmanlı Tokadı Nedir?


Karşınızda üstünde doğru dürüst silah bile olmadan, iki elini açmış tokadı yapıştırmaya gelen bir sürü adamlar düşünün. Bunların amacı ya tokadı yapıştırmak ya da orada ölmek. Çoğunun da kafası yerinde değil zaten. Böyle adamları görünce, ulan kim bilir bu ordunun arkasında daha ne psikopatlar var diye düşünüp tırsmaz mısınız? Amaç da öyle düşündürtmek zaten.

Ayrıca bu birliklerde olup savaş alanından canlı çıkabilenler, ganimetten arslan payını alanlar olurmuş.

Bunun dışında osmanlı tokadı, elden silah düşmesi ya da kırılması durumunda da kullanılmıştır osmanlı askerleri tarafından. Genelde elin her iki yanıyla, yanaklar ve ense bölgesi hedef alınarak atılırmış.

Yazsız Yıl: 1816

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 3 =

%d blogcu bunu beğendi: