Kadın & ModaGoygoy

PRADA MARFA : Elmgreen & Dragset’in Prada Marfa Heykeli

Prada Marfa tablosunu Gossip Girl sevenler hemen hatırlayacaktır.Bu tablonun hikayesi de kendisi kadar ilginç. Lily’nin evinde bulunan tablo aslında bir yol tabelası. Peki bu yol tabelasının özelliği nedir ? Neden böyle bir şey sanat eseri olarak geçiyor ? Birlikte inceleyelim…

Sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in Prada Marfa heykeli Teksas da çölün tam ortasında bulunmaktadır. Bir şeyleri eleştirmek farkındalık yaratmak için bu eseri ortaya çıkaran ikili üç tarafı çitlerle çevrili boş bir arazinin üstüne tek odalı Prada mağaza vitrini inşa etmişler.

prada marfa ile ilgili görsel sonucu

Yola çıkış cümleleri “If you build it, they will come” olan iki artist pek de yanılmamışlar. İçeri Prada marka ayakkabılar ve çantalar yerleştiren ikiliye Miuccia Prada da destek verince çölün ortasında sözde bir Prada mağazası açılmış!

prada marfa ile ilgili görsel sonucu

İlk zamanlar baya zorlanmışlar çünkü çölün ortasında dev bir marka ve insanlar bunu sürekli yağmalamaya çalışmış. Ama zamanla korunmayı bilmiş ve bir akım oluşturup günümüze kadar kendini koruyarak bir müze şeklinde işlevine devam etmiş. Moda markalarının sanat dünyasındaki gücünü ve insanların kafasında nasıl yer ettiklerini bizlere gösteren bu eser markaya tabi ki olumlu dönüşler sağlamış .

Sizin fikirleriniz nelerdir ? Türkiye de denemek istesek hangi marka nerede olsun isterdiniz ?

pivoinebutik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three + six =

%d blogcu bunu beğendi: