Teknoloji

Tarihteki En Kötü Windows Sürümleri

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Windows 11 ile beraber akıllara bir çok soru ve sorun geldi. ShiftDelete’teki habere göre tarihteki en kötü windows sürümleri aşağıdaki gibi. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi ailesi Microsoft Windows, ilk sürümü ile 35 yıl önce karşımıza çıktı. Kasım 1985’te Windows 1.0’ı piyasaya süren şirket, geçtiğimiz haftalarda Windows 11’i kullanıcıların beğenisine sundu.

Şimdiye kadar onlarca işletim sistemi sürümüyle büyük başarılara imza atan Microsoft, elbette ki kimi sürümlerde de fena çuvalladı. Sizler için çeşitli sebeplerden ötürü başarısız olmuş ya da hak ettiği ilgiyi görememiş Windows sürümlerini bir araya getirdik.

Microsoft yeni işletim sistemi Windows 11’i resmen duyurdu. Biz de Windows 11 özellikleri ve kurulum rehberi ile karşınızdayız.

Mavi Ekran Hatası Tarih Oluyor! O artık siyah ekran hatası!

Windows Millenium Edition

Tarihteki en başarısız Windows sürümleri arasında birincilik Millenium Edition’a ait. DOS tabanlı son sürüm olan Millenium EditionWindows 2000‘den sonra çıkmıştı. Yayınlandığı dönemde çok ciddi sürücü problemleri ve mavi ekran sorunları ile gündemdeydi. Genişletilmiş desteği 2006 yılında son bulan bu sürüm şu anda Microsoft’un ürün gamında Abandoned (terk edilmiş) yazılım olarak yer alıyor.

Tarihteki En Kötü Windows Sürümleri

Daha çok ev odaklı kullanıcıları hedef alan bu sürümde daha gelişmiş Media Player ve yeni bir Internet Explorer sürümü de mevcuttu, ancak çıktığı dönem için artık oldukça yaşlı olan DOS kerneli ile kullanıcılara sunulduğundan ötürü, uyumluluk ve performans sorunları bir hayli fazlaydı.

Ayrıca kurulduğu platform gereği bir çok program ile de performans sorunu yaşatıyordu. Hatta o dönem hazır bilgisayar alan kullanıcılar bile bilgisayarlarını Windows 98 SE (Second Edition) ya da Windows 2000 sürümüne çekiyorlardı. İstenen rakamlar elde edilemeyince Windows 2000 10 yıl destek alırken, Millenium Edition sadece 6 yıl destek alabildi.

windows millenium edition

Windows ME için sistem gereksinimleri

 • 150 MHz hızında bir Intel işlemci ya da muadil AMD işlemci
 • 32 MB RAM kapasitesi
 • 400 MB boş alan
 • 16 MB ekran kartı

Windows Longhorn

Bir çoğumuzun aslında hiç duymadığı ve listemizin ikinci sırasında yer alan bir diğer işletim sistemi ise Windows Longhorn olarak karşımıza çıkıyor. Aslında Microsoft’un Windows Vista’dan önce çıkarmayı planladığı ve 2003 yılında çıkması beklenen daha yenilikçi ve görsellik içeren bir işletim sistemiydi.

Windows Longhorn’un çıkmasındaki asıl neden, XP ile bizim bildiğimiz Windows Vista arasında bir güncelleme olarak yer oluşturmaktı. Çünkü o dönemler Mac kullanıcıları tarafından Windows XP’nin tasarımı dalga konusu oluyordu ve Microsoft‘un görsel anlamda bir atılım yapması gerekiyordu. Microsoft’da bunun üstüne 2002’nin sonlarında Windows Longhorn yapılarını geliştirmeye başlamıştı.

Tarihteki En Kötü Windows Sürümleri

Fakat Microsoft, Windows Longhorn’un yapılarını Windows XP (Windows 2000 temelli) bir kernel üzerinde geliştirdiği için sonu facia ile sonuçlanmıştı. Bu şekilde hem güvenlik açıkları oluşabiliyordu hem de bir sürü sorun karşımıza çıkıyordu. Sebebi ise Windows XP kernelinin temelinde NT teknolojisi ile çıkan Windows Whistler (Windows 2000) kodlarını barındırmış olmasıydı.

Bu yapılar daha sonrasında ise daha stabil ve sağlam Windows Server 2003 kerneli ile tekrardan Windows Vista adıyla karşımıza çıkmıştır. Fakat Longhorn faciasından sonra çıkan Windows Vista’nın da sonu pek farklı olmamıştır. Tarihteki en kötü windows sürümleri sıralamasında sırada vista var!

Windows Vista

Listemizin üçüncü sırasında ise çıktığı döneme çok gelişmiş özellikleri ve görsellik ağırlıklı olarak piyasaya sunulmuş olan Windows Vista geliyor. Çıktığı dönemdeki Longhorn faciasından sonra apar topar çıkarılmış olan bu işletim sistemi ise aslında Microsoft’un 2003 yılında kullanıcılara sunmayı planladığı NT 5.0 kernelli Windows Longhorn’un yerini almıştı.

Windows XP’nin çıkışından sonra bir çok donanım bu sürüme yeterli geldiği için, donanımların geliştirilmesi de o oranda yavaşlatılmıştı. Örnek verecek olursak o yıllarda ortalama bir ev bilgisayarında 512 MB kapasiteli RAM, 64 MB ya da 128 MB ekran kartı ve Pentium 4 32-bit işlemci bulunuyordu. Fakat bu donanımlar çoğunluk olarak Windows Vista için çok yetersiz kalıyordu.

en başarısız windows sürümleri

Bu nedenle insanlar bu hali hazırda kullandıkları bilgisayarları ile büyük uyumluluk ve performans sorunları yaşamışlardı, çünkü 64-bit sistemlerin kullanımı için tasarlanan Windows Vista32-bit emülasyonu (sanallaştırma) konusunda çok başarısızdı. Windows Longhorn‘un 2005 yılında tamamen geliştirilmesinin durdurulmasından sonra 2006 yılında Beta 1 ile karşımıza çıkan bu işletim sistemi çok yüksek sistem gereksinimleri ve sürücü sorunları ile unutulan işletim sistemlerinden biriydi.

Windows Vista Neden Tutmadı?

Aynı zamanda Windows Vista, Server 2003 geçiş sürecinden sonra arka planda çok farklı yenilikler ile karşımıza çıktı. 2006 yılında kullanıcılar EFI/UEFI desteğinden ötürü Windows XP‘yi, Mac bilgisayarlara kuramıyorlardı. Windows Vista ile günümüz sistemlerine CSM aracılığı ile UEFI olarak Windows Vista kurmak mümkün hale gelmiştir. Güvenlik açısından da günümüzde Windows 10 ile kullandığımız UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) özelliği ilk kez Windows Vista ile karşımıza çıkmıştır.

Vista, XP’den sonra görsellik açısından çok büyük farklara sahipti ve XDDM destekli ekran kartları bu görsellikten yararlanamıyordu. Görsel efektleri ve Aero özelliğini açabilmek için WDDM destekli bir ekran kartı gerekliydi ve 2006-2007 yılındaki bazı ekran kartları WDDM desteğini sunmamaktaydı. Bu da kullanıcıların Vista‘dan soğumasında önemli bir etkendi.

Tarihteki En Kötü Windows Sürümleri

Her ne kadar SP2 (Service Pack 2) güncellemesinden sonra gereken stabiliteye kavuşmuş olsa da kullanıcılar o dönemde yeni çıkan Windows sürümü olan Windows 7’ye geçmeyi tercih etmişti. Ayrıca çıktığı 2007 yılında kullanıcılar diğer Windows sürümlerini sadece tek bir CD ile kurabilme şansına sahipken Windows Vista’yı boyutundan ötürü bir kaç CD ya da DVD ile kurmaları gerekiyordu. Bunun için de ayrıca bir DVD okuyucu ve daha pahalı olan DVD optik disklere ihtiyaç vardı.

Hal böyle olunca da kullanıcılara hem ekstra masraf çıkarıyordu hem de yeni işletim sistemi bilgisayarı zorladığından ötürü, kararsız çalışmasına neden oluyordu. Kullanıcılar tarafından çabuk unutulan bu işletim sisteminin desteği ise 2017 yılında sona erdi. Şu anda bu işletim sistemi de Microsoft’un Abandoned (terk edilmiş) yazılımlar listesinde yer alıyor.

Windows Vista için sistem gereksinimleri

 • 800 megahertz (MHz) 32-bit (x86) işlemci veya 800 MHz 64-bit (x64) işlemci.
 • 512 megabayt (MB) RAM
 • DirectX 9 destekli ve en az 32 MB kapasiteye sahip grafik kartı
 • 15 GB boş alan
 • Dahili veya harici DVD sürücü
 • Internet erişimi.

Tarihteki en kötü windows sürümleri sıralamasında sırada Windows 8 var!

Microsoft Windows 8

Windows 7’nin ardılı olarak çıkan Windows 8 o dönemdeki dikkat çeken dokunmatik cihazlara uygun tasarlanmıştı ve tabletlerde ve diğer dokunmatik cihazlarda kullanım kolaylığı bakımından bir başlat tuşu barındırmıyordu. Kullanıcılar bu işletim sistemini yüklemeye çalıştıklarında ise kullanım bakımından çok sıkıntı çekiyorlardı. Bazı kesimler de başlat tuşu ve menüsü geleneksel Windows sürümlerinden farklı olduğu için bu sürümü kurmuyorlardı.

Windows 8 Metro UI

Ayrıca Windows 7’de tam olarak sunulmayan CSM olmadan UEFI boot özelliği ve Secure Boot desteği Windows 8 ile gelmiştir. Aslında Windows 7’den sonra birçok yeni özelliği barındırmış olsa da kullanım konusunda sorunları olduğundan ötürü çabuk unutulan bu işletim sisteminin desteği ise 2016 yılında sona ermiştir. Hemen ardından 2013 yılında makyajlanıp sunulan Windows 8.1’de ise Windows 8’de fark edilen hatalar ve eksiklikler tamamlanıp tekrardan satışa sunulmuştur.

Windows 8 için sistem gereksinimleri

 • PAE ve NX destekli 1 GHz 32 bit işlemci
 • 1 GB RAM
 • 20 GB boş alan
 • 256 MB WDDM 2.x destekli ekran kartı

Tarihin en başarısız Windows sürümleri listemizden hangilerini kullandınız? Sizin için en başarısız sürüm hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × five =

%d blogcu bunu beğendi: