Teknoloji

Tesla AI Day etkinliğinde tanıtılan ürünler

Tesla AI Day etkinliği düzenlendi. Etkinlikte şirketin tanıttığı insansı robottan süper bilgisayar çipine kadar benzersiz ürünleri derledik.

Elon MuskTesla AI Day etkinliğinde yeni ürünleri tanıttı. Tesla’nın CEO’su Musk, Tesla’nın sadece bir elektrikli otomobil üreticisi olmadığını, çok daha fazlasına sahip olduklarını söyledi. Etkinlikte şirketin tanıttığı insansı robot da dahil olmak üzere, otonom arabaların ötesindeki uygulamalar CEO’nun görüşünü haklı çıkarıyor.

Elon Musk, insanların günlük hayattaki ihtiyaçlarına yardımcı olacak yapay zeka destekli Tesla Bot projesini tanıttı.

Tesla AI Day etkinliğinin öne çıkanı: İnsansı robot

Etkinlik, The Matrix film müziğinden alınan 45 dakikalık heyecan verici müziğin ardından başladı. Elon Musk’ın konuşma yaptığı etkinlikte Tesla mühendisleri hazır bulundu. Tesla’nın YouTube kanalında canlı olarak yayınlandı.

Tesla AI Day etkinliğinde tanıtılan ürünler

Tesla AI Day’de şirketin tanıttığı en dikkat çekici ürün şüphesiz Tesla Bot oldu. Siyah bir kafa ve parlak beyaz vücuda sahip bu robotu, günlük bazı işleri halletmek üzere tasarladıklarını açıkladılar. Örneğin, robot market alışverişine çıkabilecek. Birçok kişi, Musk, ileri teknolojiden bahsederken bunun robot köleler olacağını düşünmemişti.

Robotun, önemli bilgileri gösteren bir kafa ekranı var. Boy ve ağırlığına gelecek olursak, 172 cm boyda ve 56 kg ağırlıkta. Bununla birlikte, 68 kg kaldırabilen robot, saatte 8 kilometre yürüyebiliyor.

Tesla AI Day etkinliğinde tanıtılan ürünler

Endişeli düşünceler için Musk, Tesla AI Day’de, “Elbette arkadaş canlısı olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezmesi amaçlanıyor. Mekanik ve fiziksel düzeyde, ondan kaçabileceğiniz ve büyük olasılıkla onu alt edebileceğiniz şekilde ayarlıyoruz.” dedi.

Robotun bir prototipi gelecek yıl bekleniyor. Ayrıca, şirketin sinir ağları ve Dojo gelişmiş süper bilgisayarı üzerindeki çalışmaları için otomotiv dışı bir robotik kullanım örneği olarak gösteriliyor.

Frame io, Adobe tarafıdan satın alındı

Dojo süper bilgisayar için çip

Tesla direktörü Ganesh Venkataramanan, şirketin süper bilgisayarı Dojo’yu çalıştırmak için tamamen şirketin bünyesinde tasarladıkları Tesla’nın bilgisayar çipini tanıttı.

Tesla AI Day etkinliğinde tanıtılan ürünler

Tesla AI Day etkinliğinde dikkat çeken bu ürün, şirketin elektrikli otomobil üreticisinden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Zaten şirketin yapay zeka mimarisinin büyük bir çoğunluğu, büyük miktarda kamera görüntüleme verisini diğer bilgisayar sistemlerinden dört kat daha hızlı işleyeceğini iddia ettikleri sinir ağı eğitim bilgisayarı Dojo‘ya bağlı.

Tesla’nın çipinin adı “D1” ve 7 nm teknolojisine sahip. Direktör, CPU bağlantısı ile GPU düzeyinde hesaplamaya ve bugün piyasada bulunan ve altın standart olması gereken son teknoloji ağ anahtar çiplerinin iki katı I/O bant genişliğine sahip olduğunu söyledi.

Bilgisayarla görüş sorunlarını çözme

Tesla AI Day sırasında şirket, otopilot sistemi aracılığıyla otomobilin dünyanın herhangi bir yerinde çalışmasına izin vermek için sinir ağlarını kullanan görüşe dayalı otonom yaklaşımını bir kez daha destekledi.

Tesla AI Day etkinliğinde tanıtılan ürünler

Tesla’nın yapay zeka başkanı Andrej Karpathy, Tesla’nın mimarisini açıkladı. Hareket eden, çevresini algılayan ve gördüklerine göre akıllıca ve otonom davranan “sıfırdan bir hayvan inşa etmek” olarak tanımladı.

Karpathy, “Vücudun tüm mekanik bileşenlerini, tüm elektrik bileşenlerine sahip olan sinir sistemini ve amaçlarımız için otopilotun beynini ve özellikle bu bölüm için sentetik görsel korteksi inşa ediyoruz.” dedi.

Tesla’nın bilgisayarlı görüş mimarisiyle çözmeye çalıştığı iki ana sorun var. İlk, geçici tıkanmalar. Örneğin, yoğun bir kavşakta otopilotun ilerideki yolu görmesini engelleyen arabalar gibi. İkincisi ise, yolda daha önceki işaretler veya tabelalar. Örneğin, 100 metre geride bir işaret, şeritlerin birleşeceğini söylüyor. Ancak bilgisayar birleşme şeritlerine ulaştığında zorluk çekiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × one =

%d blogcu bunu beğendi: