Teknoloji

Türkiye’de İlk Kez 3 Boyutlu Yazıcı ile Ev İnşa Edildi!

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu yazıcı ile üretildi. İstanbul’da inşa edilen bu ev, Türkiye’de İlk Kez 3 boyutlu yazıcı ile ev inşa edildi!

3 boyutlu yazıcıların kullanım alanları her geçen gün genişliyor. 2021 yılı itibariyle hayatımızın her alanında başarı ile kullanılan bu teknoloji, son olarak inşaat sektörüne de hızlı bir giriş yaptı. Hatta öyle ki, Mayıs ayında Hollanda’da 3 boyutlu yazıcılar tarafından inşa edilen bir ev, ilk kiracılarını bile ağırlamaya başladı.

Tüm dünyada konu ile ilgili çalışmalar sürerken ülkemizden de heyecanlandıran bir hamle geldi. Türkiye’de ilk kez 3 boyutlu yazıcı kullanılarak oldukça şık bir bina oluşturuldu. İstanbul’un Tuzla ilçesinde inşa edilen bu bina ile birlikte Türkiye’nin ilk yaşam projesi de hayata geçirilmiş oldu.

Elon Musk’ın Evi

3 boyutlu yazıcıların kullanımının her geçen gün arttığı dünyamızda; artık yiyeceklerimiz de bu cihazlarda üretiyoruz. İsrailli şirket dünyanın 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş bifteğinin tadımını yaptı.

Proje, İBB ve İSTON ortaklığında hayata geçirildi

İBB ve İSTON ortaklığında hayata geçirilen bu proje, şirket mühendisleri ve mimarlarınca projelendirilip uygulamaya alındı. Tamamen yerli kaynaklar kullanılarak inşa edilen ev, 3 oda ve 1 salon olarak tasarlandı. Bunun yanı sıra 155 metrekare oturma alanına sahip olan evin yanı sıra yeni yapılacak projeler ile tasarım merkezi tarafından farklı kat yükseklikleri ve farklı metrekareler ile müşterilere özelleştirme imkanı sunulacak.

İSTON tarafından geliştirilen özel harç sayesinde evin yapımında kullanılan katmanlar sürekli olarak imal edilebiliyor. Evin kaba inşaat kısmı ise tamamen 3 boyutlu yazıcılar kullanarak bir hafta gibi bir sürede tamamlanırken, bu yöntemin geleneksel inşaat yöntemlere göre de daha hızlı olması fazlası ile dikkat çekiyor. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği açısından daha güvenli sahalar oluşturmayı amaçlayan bu proje, demir ve kalıp işçiliği gerektirmemesi ile tasarımda daha fazla serbestlik sunuyor.

Projenin tamamlanmasının ardından hem özel sektörden hem de kamudan talepler almaya başladıklarını ifade eden İSTON, önümüzdeki ay itibariyle de iki yeni 3 boyutlu bina projesine başlayacak. Türkiye’de İlk Kez 3 boyutlu yazıcı ile ev inşa edildi, siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × three =

%d blogcu bunu beğendi: