Teknoloji

Xiaomi, elektrikli otomobil üretecek! İşte otomobilin çıkış tarihi!

Bir süredir elektrikli otomobil sızıntılarıyla gündeme gelen Xiaomi, nihayet tanıtım tarihini açıkladı. Elektrikli otomobil için toplam 10 milyar dolar yatırım yapacağını belirten firma, yeni modelini yakında otomobil tutkunlarıyla buluşturacak.

Xiaomi CEO’su Lei Jun, ilk elektrikli otomobil hakkında bilgiler verdi ve çıkış tarihi paylaştı. Xiaomi’nin Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun, ilk elektrikli araçları için Xiaomi’ye ait bir yan kuruluş altında faaliyet gösterileceğini açıkladı. Bu yan kuruluşun daha sonra Xiaomi Automobile olduğu ortaya çıktı. Sürecin direkt olarak başında yer alan Lei Jun, yeni şirketin 300’den fazla çalışana sahip olduğunu belirtmişti. Ünlü CEO biraz önce ise yeni bir açıklama yaptı ve ilk aracın 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacağını duyurdu.

Xiaomi, elektrikli otomobil üretecek! İşte otomobilin çıkış tarihi!

Araç daha oldukça uzakta yer alıyor ancak buna rağmen Lei Jun, bu konuda ilk planların ötesine geçtiklerini aktarıyor. Bu da çalışmalar işlerin yolunda gittiği gösteriyor. İlk aracın bir sedan olması bekleniyor fakat ufak bir SUV da karşımıza çıkabilir. Xiaomi elektrikli otomobil konusunda geçtiğimiz aylarda Çin’deki diğer otomobil üreticileriyle görüşmeler gerçekleştiriyor ve onların üretim tesislerinde turlar düzenliyor haberleriyle ses getirmişti. CEO’nun şimdiye kadar SAIC, BYD, Great Wall ve Wuling gibi üreticilerin genel merkezlerini ve üretim hatlarını ziyaret ettiği aktarılmıştı.

3 Dakikada 100 Kilometre Menzil Sağlayan Terra 360 Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu

Xiaomi, elektrikli otomobil sektörüne atıldı

Tesla ile ivme kazanan elektrikli otomobil piyasası, BMW ve Mercedes gibi büyük firmaların da adım atmasıyla farklı bir boyut kazandı. Geleceğin teknolojisi olarak görülen sürücüsüz otomobiller Xiaomi ve Apple gibi akıllı telefon üreticilerinin de radarına girmeyi başardı.

Lei Jun aşağıdaki maddeler ile xiaomi elektrikli otomobilini açıkladı:

1. Akıllı elektrikli araçlar geleneksel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, donanım tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında ayrıntılı bilgiye sahip.

2. Xiaomi, yazılım ve donanım entegrasyonunda en kapsamlı deneyime ve internet sektöründeki en derin üretim teknik bilgisine sahip.

3. Xiaomi’nin ürün çeşitliliği, ürün ölçeği ve kullanıcı sayısı açısından en kapsamlı akıllı ekosisteme sahip.

4. Xiaomi, akıllı elektrikli araçlara uygulanabilecek çok sayıda temel teknolojiye sahip.

5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve desteğiyle güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.

6. Xiaomi’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına olanak tanıyan bol miktarda nakit kaynağına sahip.

Lei Jun çalışma için, “Bu, hayatımın son büyük girişimcilik projesi olacak. Tüm kişisel itibarımı ortaya koymaya ve akıllı elektrikli aracımız için gereken tüm mücadeleyi vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli aracının başarıya ulaşması için tüm mücadele boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 − 6 =

%d blogcu bunu beğendi: