Spor

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi… Sizler için derledik.

Barcelona Logosunun Anlamı ve Tarihi

Barcelona Logosunun Anlamı ve Tarihi

Barcelona Kulübü’nün logosu pek çok kez değişse de esas şeklinden çok fazla bir şey kaybetmemiştir. Logonun alt kısmında yer alan dik bordo ve mavi çizgiler kulübün renklerini, üst kısımdaki haç ve sarı kırmızı dik çizgiler de Katalunya Özerk Bölgesi’nin bayrağını temsil eder.

Real Madrid Logosunun Anlamı ve Tarihi

Real Madrid Logosunun Anlamı ve Tarihi

Real Madrid’in ilk logosu sadece içiçe geçmiş M F C (Club Futbol de Madrid) harflerinden oluşmaktaydı. 1908 yılıda bir daire şeklini alan logo yine bu üç harfi üzerinde taşıyordu. 1908’den bu yana logoda yaşanan en büyük değişim, elbette taç. “Krala Ait” anlamına gelen Real kelimesi bu ön eki taşıyan tüm takımların logolarına taç ile yansır.

Atletico Madrid Logosunun Anlamı ve Tarihi

Atletico Madrid Logosunun Anlamı ve Tarihi

Atletico Madrid arması iki bölümden oluşur. Kırmızı-Beyaz çizgiler kulübün renklerini simgelerken, mavi üçgen çerçevedeki ağaca tırmanan ayı figürü Madrid kentinin bayrağı ve simgesidir. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Liverpool logosunun anlamı ve tarihi…

Liverpool Logosunun Anlamı ve Tarihi

Liverpool Logosunun Anlamı ve Tarihi

1892’de kurulan İngiliz kulübünün arması birkaç kez değiştirildi. Armanın ana temasını Liverpool kentinin 13. yüzyıldan beri simgesi olan Liver Bird” den alır. Liver Bird” yarı karabatak, yarı kartal olan mitolojik bir kuş. Armanın üst kısmında yer alan ve kulübün ünlü sloganı “You’ll never walk alone” (Asla Yalnız Yürümeyeceksin) mottosunun yazdığı bölüm, 1982 yılında Liverpool’un stadı Anfield Road’da açılan ve kulübün dünya çapında başarılara imza atmasının temelindeki en önemli adam olan Bill Shankly’nin adının verildiği “Shankly Gates”i simgeliyor. Amblemin sol ve sağında bulunan alevler de, 15 Nisan 1989’da Hillsborough’da hayatını kaybeden 96 Liverpool taraftarının anısına armaya eklendi.

Everton Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

1878 yılında Liverpool şehrinde “St.Domingo Football Club” adıyla kurulan ve 1 yıl sonra Kasım 1879’da “Everton Football Club” adını alan Everton’un armasında ortada bulunan kule, Everton Tepesi olarak bilinen mevkide,1787 yılında inşa edilmiş ve “Prince Rupert’s Tower” ya da “The Roundhouse” olarak bilinen kuledir. 1800’lü yılların İngiltere’sinde ertesi sabah yargıç önüne çıkacak ağır suçlu olmayan kişileri yargıdan önceki gece hapsetmeye yarayan tarihi bir kuledir. Kulenin sağ ve sol üst bölümünde yer alan şekiller defneyaprağı çelenkleridir. Sol ve sağda bulunan 18 ve 78 rakamları kulübün kuruluş tarihini yansıtırken, altta Latince olarak yazan “Nil Satis Nisi Optimum” yazısı Türkçe karşılığı Sadece en iyi olan yeterince iyidir” anlamına gelmektedir. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Manchester City logosunun anlamı ve tarihi…

Manchester City Logosunun Anlamı ve Tarihi

Manchester City kulübü, bugünkü armasını 1997 yılından bu yana kullanıyor. Bu armadan önce kullandığı armada, bugünkü armada da yer alan gemi motifiyle birlikte, Lancashire bölgesinin simgesi olan Kırmızı Gül motifi bulunuyordu.

Manchester City Logosunun Anlamı ve Tarihi

1997’den tasarlanan yeni armanın altın kartalının önünde yer alan gemi motifi ile 3 adet beyaz şeridin bulunduğu bölüm, kulübün tam adının baş harflerini yansıtan M.C.F.C. harfleri haricinde Manchester Şehir armasıyla aynı. Gerek bugünkü armada, gerekse eskiden kullanılan armada yer alan gemi motifi, 1887 yılında açılan, 58 kilometre uzunluğunda olan ve gemilerin denize ulaşmalarını sağlayan “Manchester Ship Canal” isimli su kanalını temsil ediyor.Alttaki 3 adet beyaz şerit ise, içerisinde Manchester, Stockport, Tameside, Oldham, Rochdale, Bury, Bolton, Wigan, Salford ve Trafford kentlerini barındıran ve “Greater Manchester” adı verilen bölgeden geçen 3 adet nehiri simgeliyor.Bu nehirler Medlock, Irwell ve Irk nehirleridir. Armanın alt bölümünde ise Latince “Superbia in Praelia” yazıyor. Anlamı ise: “Gururunuzla savaşın”Armanın üzerindeki 3 altın yıldız herhangi bir anlam taşımadıkları gibi, yerel ya da uluslararası şampiyonluk sayılarını da temsil etmiyorlar.

Norwich City Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

17 Haziran 1902 tarihinde kurulan, müzesinde önemli kupalardan sadece 2 Lig Kupası olan Championship takımı Norwich City’nin arması, ilk yapıldığı andan bu yana çok az değişiklik yaşamış. Sarı-Yeşil renklere sahip Norwich City kulübü 1905 yılından bu yana “Kanaryalar” lakabını kullanıyor ve 1922 yılından bu yana da bu lakabı armasında ölümsüzleştiriyor.İlk kez 1922 yılında dizayn edilen ve o tarihten bugüne kadar da küçük değişikliklerle Kanarya figürü aynen muhafaza edilen Norwich City armasında sol üst köşede bulunan kale suru ve altındaki aslan, Norwich kentinin şehir armasını yansıtıyor. Altta ise kulübün lakabına istinaden futbol topunun üzerinde yer alan bir Sarı Kanarya figürü bulunuyor. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Sevilla logosunun anlamı ve tarihi…

Sevilla Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

1905 yılında kulübün arması 1922 yılında dizayn edildi ve bugüne kadar değişmedi. 1922 yılında sol üst köşedeki figür, futbol topu ve kulübün renkleri olan kırmızı beyaz çizgiler eklenmiş ve bugünkü halini almış arma. Sol üstte yer alan figürdeki üç kişi, Sevilla kentinin tarihteki koruyucu azizleri olarak kabul edilen Saint Isidoro, Saint Fernando ve Saint Leandro.

Genoa Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

Tam adı “Genoa Cricket and Football Club SpA” olan ve İtalya’nın üç büyüğünden sonra (Juventus, Milan, Inter) en çok İtalya Ligi Şampiyonluğu kazanan kulüp olan Genoa, 7 Eylül 1893 tarihinde bir kriket ve atletizm kulübü olarak İngilizler tarafından kuruldu. Kulüp 10 Nisan 1897 tarihinde de futbol şubesini açtı. Genoa’nın armasındaki ana tema, Griffin adı verilen ve aynı zamanda Cenova kentinin şehir armasında da yer alan mitolojik bir yaratıktır. Griffin’in vücudu aslan, başı ve kanatları ise kartaldır. Armanın üst kısmındaki haç ise, 11.yüzyıl ile 18.yüzyıl arasında varlığını koruyan Cenova Cumhuriyeti’nin bayrağı olan St. George’s Cross’tur. Bugün İngiltere, Gürcistan gibi ülkelerin yanında Barselona, Montreal, Milano gibi birçok şehir bayrağında da kullanılan bu haçın orijinali Cenova Cumhuriyeti’nden geliyor. Griffin’in arkasında yer alan Kırmızı-Mavi parçalı renkler de, Genoa takımının renklerini ve kendileriyle özdeşleşen parçalı formalarını simgeliyor.

Benfica Logosunun Anlamı ve Tarihi

Benfica Logosunun Anlamı ve Tarihi

28 Şubat 1904 tarihinde kurulan “Grupo Sport Lisboa” kulübü ile 1906 yılında kurulan “Grupo Sport Benfica” kulüplerinin 1908 Eylül’ünde birleşmesiyle oluşan “Sport Lisboa e Benfica” kulübü, kuruluş tarihi olarak birleşmeyi oluşturan iki kulüpten biri olan “Grup Sport Lisboa”nın kuruluş tarihini kabul ediyor. Armanın üstündeki kartal kulübün simgesi. Öndeki SLB harfleri kulübün tam adının baş harflerini yansıtıyor. Bunun arkasındaki yuvarlak nesne bir bisiklet tekerleği. Birleşmeyi oluşturan kulüplerden “Grupo Sport Benfica’nın ilk faaliyet gösterdiği spor dalı bisiklettir. O yüzden armalarına yansıtmışlar bu durumu. Latince “E Pluribus Unum” yazısının yazdığı şeritteki yeşil-kırmızı zemin Portekiz’in milli renklerini simgelerken, söz konusu yazının tam Türkçe karşılığı: Çokluktan, birliğe

Anderlecht Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

27 Mayıs 1908 tarihinde kurulan ve tam adı “Royal Sporting Club Anderlecht” olan kulübün armasında Latince “Mens Sana In Corpore Sano” yazısı yer alıyor. Bu yazının bizdeki karşılığı “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”a eş değer. Bu yazının altındaki el sallayan insan figürü ise, Belçika’nın başkenti Brüksel’e bağlı 19 belediyeden biri olan Anderlecht Belediyesinin arması. SCA harfleri “Sporting Club Anderlecht” kelimelerinin baş harflerini, üstteki kraliyet tacı da kulübün ismindeki “Royal” kelimesini ifade ediyor. Tacın her iki yanındaki iki bayrak Belçika bayrağı, onların altındaki mor-beyaz şeritler de kulübün renklerini ifade ediyor.

Ajax Logosunun Anlamı ve Tarihi

Ajax Logosunun Anlamı ve Tarihi

Tam adı “Amsterdamsche Football Club Ajax” olan ve 18 Mart 1900 tarihinde kurulan Ajax’ın arması kuruluşundan bu yana birkaç kez değişikliğe uğramıştır. Kulübün arması, kuruluşundan 1928 yılına kadar Ajax forması giyen bir futbolcu figürüydü. Daha sonra değişen armadaki kişi Yunan mitolojisinin kahramanlarından “Ajax” tır. Telamon ve Periboea’nın oğlu ve Salamis Kralı olarak geçen mitolojik bir kişiliktir. Yaklaşık 62 yıl bu arma kullanıldıktan sonra, 1990 yılında eski armanın çok karışık ve zor dizayn edilebilir olması neden olarak gösterilerek yeni arma kullanılmaya başlanmıştır. Bu yeni armanın en önemli özelliği, mitolojik kahraman Ajax’ın başını 11 çizgi oluşturmasıdır. Bu 11 çizgi, 11 Ajax futbolcusunu temsil ediyor.

Olympiakos Logosunun Anlamı ve Tarihi

Olympiakos Logosunun Anlamı ve Tarihi

10 Mart 1925’te “Piraeus Football Club” ve “Piraeus Fan Club” isimli iki futbol kulübünün birleşmesiyle kurulmuştur. İsim olarak Yunan Kültürünün en önemli göstergelerinden olan “Olimpiyat Oyunlarından” esinlenerek kulübün tam adını “Olympiakos Club of Fans of Piraeus” şeklinde oluşturmuşlardır. Olimpiyatlardan esinlenerek konulan ismin arması da bundan yola çıkılarak oluşturulmuştur. Armadaki kafa silueti, olimpiyat ruhunun özelliklerini (tutku, atletik güç, soyluluk, asalet, gurur, zafer) bünyesinde barındıran genç bir Olimpiyat sporcusudur. Başındaki sembol ise yine Yunan mitolojisinde seçkinlik, yücelik gibi anlamlar taşıyan “defne yaprakları”nın oluşturduğu bir taçtır. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Lazio logosunun anlamı ve tarihi…

Lazio Logosunun Anlamı ve Tarihi

Lazio Logosunun Anlamı ve Tarihi

9 Ocak 1900 tarihinde, İtalyan ordusunda görev yapan Luigi Bigiarelli tarafından kurulan Lazio’nun renkleri, olimpiyatların doğduğu yer olan Yunanistan’dan esinlenerek mavi-beyaz seçilmiştir. Arma olarak ise, Luigi Bigiarelli’nin ordu mensubu bir İtalyan olmasından dolayı, eski Roma İmparatorluğu ordusunun simgesi olan ve “aquila” olarak adlandırılan “Kartal” arma olarak benimsenmiş. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuklarımız Türk kulüpleri logosunun anlamı ve tarihi…

Trabzonspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

Trabzonspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

Trabzon’da uzun yıllar süren İdmanocağı – İdmangücü rekabetinde Sarı-Kırmızı ve Yeşil-Beyaz renkler hâkimdi. Trabzonspor’un renkleri bu renklerin dışında olmalıydı. Trabzon’u ve Karadeniz’i simgeleyen renkler aranıyordu. Bu konuda yarışma açılması da gündeme geldi ancak sonra vazgeçildi. Renk için geceli gündüzlü toplantılar düzenleniyordu. Dört toplantıdan sonuç alınamamıştı. Beşinci toplantıda her şey bitecekti. Artık taraftarın da sabrı kalmamıştı. Dönemin Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak sorunu çözmeye çalışırken Federasyon Genel Müdürü Ulvi Yenal’ın makamında toplanan taraflar iki kulübün renklerinden farklı bir rengin seçilmesi üzerinde yoğun tartışmalar gerçekleştirirler. Yaşanan gelişme üzerine sabrı taşan Yenal iki kulübün temsilcilerinden birer renk seçmesini talep eder. Böylelikle İdmanocağı grubu “koyu bordo”, İdmangücü ise “açık mavi” üzerinde görüş bildirir. Sonuçta Trabzonspor’u kuran iki köklü kulüp renk konusunu “Bordo-Mavi” diye karara bağlarlar. Birleşmiş olan T” ve S” harfleri de Trabzonspor” u temsil eder.

Galatasaray Logosunun Anlamı ve Tarihi

Galatasaray Logosunun Anlamı ve Tarihi

Kulübün ilk logosunu Şevki Ege çizmiştir. İsviçre’nin meşhur çikolatası Toblerone’un 1912’de kullandığı kanatları gerili kartal logosu ağzına futbol topu olan eklenerek Galatasaray’ın logosu yapıldı. Kartal, Galatasaraylıların üzerinde durduğu bir amblem örneği olsa da Şevki Ege’nin çizdiği amblem beğenilmedi. Daha sonra Ayetullah Emin’in çizdiği içiçe geçen Gayın-Sin harfleri Galatasaray’ın logosu oldu. 1928’deki harf devriminden sonra Galatasaray logosu bugünkü biçimini aldı.

Fenerbahçe Logosunun Anlamı ve Tarihi

Fenerbahçe Logosunun Anlamı ve Tarihi

Sarı-beyaz-lacivert renklere sahip olan Fenerbahçe Kulübü’nün bugün kullanmakta olduğu armayı 1910 yılında dönemin sol açığı ve penaltı kralı” olarak bilinen Topuz Hikmet tarafından çizilmiştir. 5 renkten oluşan bu amblemde Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazısını taşıyan beyaz çerçeve temizlik ve açık yürekliliği, kırmızı ton sevgi bağlılığın ifadesidir. Ortada bulunan sarı lacivert kalp şeklindeki sarı Fenerbahçe’ye duyulan gıpta ve kıskançlığı, lacivert ise soyluluğu tasvir etmektedir. Bu iki renk arasında yükselen palamut dalı ise Fenerbahçelilik’in kudret ve kuvvetinin ifadesidir. Yeşil renk ise bu kudret için başarının oluşunu gösterir.

Beşiktaş Logosunun Anlamı ve Tarihi

Beşiktaş Logosunun Anlamı ve Tarihi

İlk tescil edilen kulüp olmasından dolayı Beşiktaş Kulübü, armasında Ay-Yıldız taşıma hakkına sahip olan bir kulüptür. Kulüp kurucusu ve ilk başkanı olan Mehmet Şamil Bey kurucu üyelerle beraber takımın renklerini tabiatın bütünüyle birbirine iki zıt rengi olan siyah ve beyaz olmasına karar vermişlerdir. 1911 yılında ilk şampiyonluğu jimnastik dalında alan kulübün armasında yer alan J” ve K” harfleri de Jimnastik Kulübü” nün kısaltmalarını sembolize etmektedir.Kulübun armasında taşıdığı Türk bayrağı da 1952 yılında Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan etkinlikler sırasında organize edilen bir milli maça dayanır.Maddi olarak sıkıntı çeken ve 2 yıl önce hak ettiği Dünya Kupası’na gidemeyen Türkiye, bu organizasyon için Beşiktaş futbol takımına görev verir. Çünkü Beşiktaş o dönemin en güçlü takımı ve son şampiyondur. Beşiktaş Galatasaray’dan Turgay ve Fenerbahçe’den Mehmet Ali’yi alarak Yunanistan’a gitti. Maçı 1-0 kaybetsek de Beşiktaş, Türkiye’yi temsil ettiği için Başbakan Adnan Menderes tarafından armasında Türk bayrağı taşıma şerefine layık görülür.

Gaziantepspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Antep savunması, kentin renklerinin kan kırmızısı ve matem renki olan siyah olarak seçilmesinin nedenidir. Armanın üstündeki çizgiler Gaziantep Kalesi’ni temsil eder. Gaziantepspor yazısının üstünde yer alan anıt Gaziantep’te yer alan Şehitler Anıtı’dır. Logonun ortasında ise kentin Fransızlara karşı savunulmasında önemli rol oynayan Mehmet Sait’in lakabı olan Şahin Bey’den dolayı ortaya çıkan bir Şahin figürü bulunmaktadır.

Bursaspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

Bursaspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

1963 yılında kurulan Bursaspor’un logosundaki yeşil beyaz çizgiler takımın renklerini, Bursaspor yazısının altındaki 5 yıldız da kulübün kuruluşu için birleşen beş futbol takımı olan Akınspor, Acar İdman Yurdu, Demirçelikspor, İstiklalspor ve Pınarspor’u simgelemektedir.

Antalyaspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

Kulübün amblemindeki A, Antalya sözcüğünü; S ise spor sözcüğünü temsil eder. A ve S harflerinin ortasında şehrin Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kalan Yivli Minare kırmızı çizgilerle çizimi yer alır. Yivli Minare’nin üzerindeki üç beyaz bant ise Antalyaspor’u oluşturan İlk Işıkspor, Ferrokromspor, Yenikapı Suspor takımlarını temsil eder.

Konyaspor Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’nın bu takımının sembolü, Anadolu Selçuklu Devleti’nin de simgesi olan çift başlı kartaldır. Logoda bulunan çift başlı kartalın altında, tarımın simgesi olan buğday başakları da ilin tahıl tarımında önde gelen illerden biri olduğunu göstermektedir.

Karşıyaka Logosunun Anlamı ve Tarihi

Karşıyaka Logosunun Anlamı ve Tarihi

Türkiye’de armasında ay-yıldız taşımasına devletçe izin verilen 3 spor kulübü vardır. Bunlar Beşiktaş, Kasımpaşa ve Karşıyaka’dır. İzmir’in köklü kulübü Karşıyaka 1912 yılında İzmir’deki azınlık kulüplerine tepki olarak o dönemin Türk gençleri tarafından kuruldu. Zor şartlarda, spor hayatını devam ettiren kulüp, Kurtuluş Savaşı yıllarında tüm sporcularıyla birlikte bu mücadeleye bizzat katılmış, çeşitli cephelerde düşmanla savaşmıştır.Savaş sonrası tekrar toparlanan Karşıyaka, Mustafa Kemal Atatürk tarafından İzmir’e her gelişinde ziyaret edilmiş, bu kulübümüze özel önem verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk 1926 yılında Karşıyaka’ya “armasında ay yıldızı taşıma” yetkisi vererek Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdikleri üstün başarıyı ödüllendirmiştir. Karşıyaka da harf devriminden sonra logosunda yeniden düzenlemeye giderek ay-yıldızı armasına yerleştirmiş ve kulübün armasına bugünkü şekli verilmiştir.

Göztepe Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

Göztepe sarı kırmızı renklerle kurulan bir kulüp olmuştu ama armasında futbol ön plana çıkmıştı. Ama o dönem Göztepe, başta yelken olmak üzere birçok amatör branşta büyük başarılara imza atan bir kulüptü. Diğer branşların yöneticileri ana yönetime tepki gösterince sol üst köşeye amatör bronşları çağrıştıran kareler konuldu, ortaya ise lokomatif olan futbol topu konduğunda yıl 1934’tü.

West Ham United Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

1895 yılında “Thames Ironworks and Shipbuilding Company Limited” isimli bir gemi yapım firmasının, Thames nehri kıyısındaki gemi yapım tersanesinde çalışan işçileri tarafından “Thames Ironworks Football Club” adıyla kurulmuştur. 5 Temmuz 1900 tarihinde ise “West Ham United Football Club” adını alan bu Londra kulübünün arması 3 kez değişikliğe uğramıştır. West Ham arması kuruluştan 1904 yılına kadar birbirine çapraz şekilde duran 2 adet çekiçti. 1904’ten 1996’ya kullanılan armada yine birbirine çapraz şekilde duran 2 adet çekiç bulunurken, bunların arkasına bir yapı eklenmiştir. Armadaki bu yapı West Ham’ın stadına giden “Green Street” isimli caddenin üzerinde bulunan ve İngiltere Kralı 8. Henry’in ikinci eşi olan Anne Boleyn’den ismini alan “Boleyn Castle” olarak bilinen kaledir. Stat yolu üzerinde bulunan yerel bir yapı olduğu için armaya konulmuştur. 1996’dan bugüne kadar da yukarıda görünen nihai arma kullanılmış. Eski armayla anlam olarak hiçbir farkı olmayan son armada, sadece kale ve çekiçlerin dizaynlarında küçük değişiklikler yapılmıştır. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Arsenal logosunun anlamı ve tarihi…

Arsenal Logosunun Anlamı ve Tarihi

Arsenal Logosunun Anlamı ve Tarihi


İngiliz kulübünün ilk logosu 1888 yılında oluşturulmuştur. İçerisinde, kuzeye doğru dönük üç askeri top yer alan bu logo, Woolwich şehrinin armasına benzemekteydi. Bu toplar bazen yanlışlıkla bacaya benzetilmekteydi. Ancak üzerlerinde aslan başlı oymaların bulunduğu bu şekiller, açık bir şekilde askeri top göstergesiydiler. Bu logo, Arsenal’in 1913 yılında Highbury’e taşınmasıyla kullanımdan kaldırılmıştır. Sadece 1922 yılında, son bir kez kullanılmıştır. Sonrasında tasarlanan, Arsenal’in ilk tek toplu ve doğuyu gösteren logosunda, takımın lakabı olan “The Gunners”, askeri topun yanında yer alıyordu. Topun ters tarafa döndüğü ve namlusunun aşağıya doğru inceldiği yeni logonun oluşturulmasından dolayı bu logo sadece 1925 yılına kadar kullanılmıştır. 1949 yılında modernize edilen logoda, klasikleşmiş olan topun yanında takımın ismi de yer almıştır. Islington semtinin armasındaki süslü yazıya benzeyen ve Gotik sanat tarzıyla yazılan kulüp ismi, topun hemen üzerine eklenmiştir. Bununla birlikte, kulübün program editörü Harry Homer tarafından yazılan Latince “Victoria Concordia Crescit” (Başarı uyumdan gelir) sözleri, takımın sloganı olarak kabul görmüştür. 1949’da ortaya çıkan logo, ilk renkli logo olarak Arsenal tarihine geçiyordu. Çeşitli denemelerden sonra renksiz logoların yerlerini, yeni logolarda kırmızı, yeşil, altın sarısı renkler almıştır.

AC Milan Logosunun Anlamı ve Tarihi

AC Milan Logosunun Anlamı ve Tarihi

Uzunca bir süre kulübün amblemi Milano Bayrağı’ndan (aslında Saint Ambrose’un bayrağı) ibaretti. Bir süre de, takımın amblemi bir şeytan resmi ve yanında da (10 lig şampiyonluğu elde ettiklerinden dolayı verilen) altın renkli bir yıldız olarak kaldı. Günümüzde ise, kulübün amblemi, ortada Comune di Milano bayrağı, üst kısımda ACM kısaltması ve alt kısımda da kuruluş yılı olan 1899’dan oluşmaktadır.

Juventus Logosunun Anlamı ve Tarihi

Juventus Logosunun Anlamı ve Tarihi

Juventus’un amblemi, 1920’den bu yana çok sayıda çeşitli küçük değişikliğe uğradı. Amblemin son versiyonu 2004–2005 sezonundan önce yerini aldı. Günümüzde, takımın amblemi siyah beyaz oval bir kalkan şeklindedir. Bu şekil ikisi beyaz üçü siyah olmak üzere beş dikey sütuna bölünmüş durumdadır. Bu şeklin içinde, beyaz renkle altında altın rengi oval bir çizgiye oturacak şekilde kulübün ismi yazılıdır (altın rengi onur anlamında). Aşağı tarafta şahlanmış bir boğanın beyaz renkteki silueti, siyah bir kalkan şeklinin üstüne oturtulmuştur; şahlanan boğa Torino şehrinin simgesidir.

Inter Milan Logosunun Anlamı ve Tarihi

Inter Milan Logosunun Anlamı ve Tarihi

Internazionale, tarihi boyunca mavi ve siyah renkleri çubuklu formasında kullanmıştır. Mavi gündüzü, siyah ise karanlığı temsil etmektedir. Faşizm döneminde, kulübün adı değişmiş ve formalar da, beyaz renkli ve kırmızı haç şeklinde olan Milano bayrağını sembolize etmiştir. Başka renk değişikliği olmazken, Inter halen mavi-siyah formayı kullanmaktadır. Kırmızı-beyaz forma ise yalnızca deplasman forması formatında kullanılmıştır. Inter’in en ünlü takma adları ise mavi-siyahlılar anlamına gelen Nerazzuri ve natriks yılanı I Biscione’dir. Yılan takma adının sebebi, Milano için tarihi bir değere sahip olmasıdır. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Chelsea logosunun anlamı ve tarihi…

Chelsea Logosunun Anlamı ve Tarihi

Chelsea Logosunun Anlamı ve Tarihi

Kuruluşundan bu yana Chelsea 4 farklı amblem kullanmıştır. 1905 yılında oluşturulan ilk amblem, bir memurdan ve kulübün isminden ibaretti. Kulübün eski lakabı olan The Pensioners (Memurlar), bu amblem sebebiyle takılmıştı. 1953 yılına kadar kullanılan bu ilk amblem, Chelsea formasında bulunmamaktaydı. Ted Drake’nin 1952 yılında kulübü modernleştirmek için attığı adımlardan biri de amblemi değiştirmek oldu. Bir yıl süresince amblem, sadece kulübün isminin baş harflerini belirten C.FC oldu. 1953 yılında amblem, arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan olarak değiştirildi. Amblem ayrıca üç kırmızı gül, İngiltere’yi sembolize etmesi için ve iki futbol topu içeriyordu. 1960’ların başında bu amblem, kulübün formalarında kullanılmaya başladı. 1986 yılında, kulübün yeni sahiplerinin isteğiyle, amblem tekrar değişti. Bu amblemde kullanılan aslan, daha doğal görünümlü ve sarı renkteydi. Amblemde, kulübün baş harfleri olan C.FC bulunuyordu. 3. amblem 19 yıl boyunca, küçük renk değişiklikleri haricinde, değiştirilmeden kullanıldı. 2005 yılında kulübün, 100. yılını kutlaması, yönetim değişikliği ve taraftarların istekleri doğrultusunda yeni bir amblem oluşturuldu. Bu amblem, 2. amblemde bulunan arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan biraz değiştirilip, altın rengi ve beyaz tonları eklenerek elde edildi.

Atalanta Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

1907 yılında Bergamo kentinde kurulan ve tam adı “Atalanta Bergamasca Calcio SpA” olan İtalyan kulübünün adı da, arması da Yunan Mitolojik kahramanlarından biri olan “Atalanta” dan geliyor. Yunan mitolojisinden kendine isim ya da arma seçen kulüp çok futbol dünyasında ancak Atalanta’nın ki biraz değişik sayılabilir. Çünkü kulübün kendisine isim ve arma olarak seçtiği bu mitolojik kahraman bir “kadın”. Efsaneye göre Atalanta’nın babası Lasius, eşi Atalanta’ya hamileyken bir erkek çocuğu olmasını çok istiyormuş. Erkek çocuk beklerken kız çocuk doğunca Lasius, bebeği ormana bırakmış. Bu durumu yukarıdan izleyen Doğa Tanrıçası Artemis, Atalanta’yı emzirmesi için bir dişi ayı görevlendirmiş ve o dişi ayının emzirdiği Atalanta, büyüyünce çok iyi bir atlet, mükemmel bir avcı ve dillere destan güzellikte de bir kadın olmuş. İşte Atalanta Bergamo kulübü de kendine isim ve arma olarak bu Atalanta’yı seçmiş. Her ne kadar mitolojik de olsa, bir kadını isim ve arma olarak seçmek oldukça cesaret işi.

Avrupa Futbolunda Darbe! Avrupa Süper Ligi Nedir?

Sampdoria Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

1891 yılında kurulan ve 1899’da futbol şubesini açan Sampierdarenese kulübü ile 1895 yılında kurulan Andrea Doria kulüplerinin 12 Ağustos 1946 tarihinde birleşerek oluşturdukları “Unione Calcio Sampdoria” kulübünün armasındaki kafa silueti, İtalyanların “Baciccia” dedikleri, Cenova’lı insanlara hitap ederken kullanılan ve “Cenova’lı Denizci” yi simgeleyen bir siluet. Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımızda sıradaki konuğumuz Marsilya logosunun anlamı ve tarihi…

Olimpik Marsilya Logosunun Anlamı ve Tarihi

Olimpik Marsilya Logosunun Anlamı ve Tarihi

Kulübün kurucusu Rene Dufaure Montmirail kişisel mühründen esinlenerek isminin D ve M harflerini de kullanarak kulübün ilk logosunu oluşturdu. Anlamı “Hedef karşı kale” olan “Droit au but” sloganını da Marsilya Kulübü eklemiştir. Marsilya kulübünün logosu 1935–1972 yılları arasında Art Deco’dan ve 1972–1986 yılları arasında ise Kitsch’ten esinlenmiştir. Fakat en önemli değişiklik logoya eklenen yıldız olmuştur. Yıldız ise 1993’te kazanılan UEFA Şampiyonlar Ligini temsil etmektedir. 1999 yılında kulübün yüzüncü kuruluş yıldönümünde dore rengi eklenmiştir. UEFA Avrupa Ligi için de kullanılan üçüncü formalarda da dore rengi kullanılmıştır. 17 Şubat 2004’te yeni ve daha modern bir logo tanıtılmıştır. O ve M harfleri tek renk ve slogan logonun ortasında kaldırılarak logonun alt tarafına yerleştirilmiştir.

Sao Paulo Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

25 Ocak 1930 tarihinde kurulan ve tam adı “Sao Paulo Futebol Clube” olan Brezilya kulübünün arması aslında öyle çok derin anlamlar içermiyor. SPFC harfleri kulübün tam adının ilk harflerini belirtirken, alttaki kırmızı-beyaz-siyah olan bölüm kulübün renklerini gösteriyor. Armanın en kayda değer anlam taşıyan bölümü ise üstteki yıldızlar. 2 tane sarı, 3 tane de kırmızı yıldız var. Sarı yıldızlar, 1952 Helsinki ve 1956 Melbourne olimpiyatlarında, üç adım atlamada dünya rekoru kırarak, 2 kez olimpiyat şampiyonu olan Sao Paulo kulübü sporcusu Adhemar da Silva’nın kazandığı 2 altın madalyayı simgeler. Kırmızı yıldızlar ise Sao Paulo kulübünün futbolda kazandığı 3 kıtalararası şampiyonluğu (1992 ve 1993 Intercontinental, 2005 FİFA Club World Cup) simgeliyor.

Cruzeiro Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

2 Ocak 1921 tarihinde Belo Horizonte’de yerleşmiş olan İtalyan göçmenler tarafından, Sao Paulo’da ki Palmeiras gibi “Palestra Italia” adıyla kurulan, ancak Palmeiras’tan farklı olarak 1942 yılında “Cruzeiro Esporte Clube” olarak adını ve bir anlamda İtalyan kökenli kimliğini değiştiren Cruzeiro kulübünün bugünkü arması da 1943 yılından bu yana kullanılıyor. Armada bulunan 5 yıldızlı kombinasyon “Southern Cross” (Güney Haçı) olarak bilinen, Avustralya, Yeni Zelanda, Samoa ve Brezilya gibi ülkelerin bayraklarında ve ülke armalarında da bulunan bir yıldız kümesi. Southern Cross, güney yarımkürede çıplak gözle görülebilen en belirgin yıldız kümesi. Bu kümeyi oluşturan 5 yıldızın isimleri de şöyle; Gacrux, Becrux, Acrux, Decrux, Epsilon.

Bristol Rovers Logosunun Anlamı ve Tarihi

Bristol Rovers Logosunun Anlamı ve Tarihi

1883 yılında Black Arabs FC adıyla kurulmuştur. Daha sonra sırasıyla 1884’te Eastville Rovers, 1897’de Bristol Eastville Rovers ve son olarak 1899’da Bristol Rovers adını alan ve kenti paylaştığı 1897 doğumlu Bristol City ile ciddi bir rekabet yaşayan Bristol Rovers’ın arması “Pirates” yani korsanlar kelimesinden geliyor. İngiltere’nin önemli liman kentlerinden biri olan ve tarihte korsanların ilgisine mazhar olan Bristol’un ilk kurulan kulübünün bu lakap ve logodan başka bir alternatifi seçmesi düşünülemezdi zaten. Ancak Bristol Rovers, 1980 ve 90’lı yıllarda korsan motifli logoyu kullanmayıp, forma dizaynını gösteren, mavi beyaz karelerin kesiştiği son derece zevksiz ve basit bir arma da kullanmış. Daha sonra taraftarın zorlama ve baskılarıyla korsan motifli armayı tekrar göğsüne takmış.

Corinthians Paulista Logosunun Anlamı ve Tarihi

FUTBOL KULÜPLERİNİN LOGOLARININ ANLAMI VE TARİHİ

1910 yılında kurulan ve Flamengo’dan sonra Brezilya’nın en çok taraftarı olan kulübü olarak bilinen Corinthians’ın arması kuruluşundan itibaren birkaç kez değişikliğe uğramış. 1914 yılına kadar sadece C ve P harflerinden oluşan bir kombinasyon arma olarak kullanılmıştır. 1914’ten 1940’a kadar nihai armanın kürekler ve gemici çapası olmayan hali kullanılmış. 1940 yılında da arma son haline kavuşmuştur. Armanın iç kısmında bulunan bayrak, hem Corinthians’ın siyah-beyaz olan renklerini yansıtıyor hem de Sao Paolo Eyaletinin “Eyalet Bayrağı”nı. Arka fondaki kürekler ve gemici çapası ise, Brezilyada pek çok kulübün kuruluşunda ilk olarak faaliyet gösterilen ve geleneksel bir spor dalı olan kürek sporunu simgeliyor.

Futbol kulüplerinin logolarının anlamı ve tarihi yazımız, Eurosport Türkiye‘den derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × five =

%d blogcu bunu beğendi: