Kültür-SanatKadın & Moda

Netflix’in Yeni Dizisi Halston! Ünlü Moda Tasarımcısı Halston Kimdir?

Netflix’in Yeni Dizisi Halston! Ünlü Moda Tasarımcısı Halston Kimdir? “Bir vizyonum var. Amerikan modasının çehresini değiştireceğim” diyor Ewan McGregor, Netflix‘in son dizisi Halston’ın fragmanında. 14 Mayıs’ta irili ufaklı ekranlarda gösterilen moda odaklı drama, Amerikalı tasarımcı Halston’ın (McGregor tarafından canlandırılan) hikayesini anlatırken, yıldızlarla dolu yükselişini ve Icarus’u andıran düşüşünü ayrıntılarıyla anlatıyor. Hepsine Studio’yu süsleyen 70’lerin disko ritimleri eşlik ediyor. 54. Halston’ın minimalist dokunuşunu Calvin Klein, Donna Karen ve Tom Ford gibi markalarda hala görebilirken (Ford tasarımcının eski çatı katını bile satın aldı), bu tamamen Amerikalı tasarımcı hakkında gerçekten ne biliyoruz?

Modanın yanılgılarla birleştiği düşünülürse (sadece Gucci Evi’ne bakın), gerçeği kurgudan ayırmak doğru geliyor. Keskin araştırma ve iyileştirmelerden sonra Halston hakkında bilmeniz gereken her şeyin izini sürdük; bunu grup sohbeti KAPALI olduğunda kullanabileceğiniz hile sayfanız olarak düşünün. Çünkü yapımcı Ryan Murphy’nin bununla bir ilgisi varsa, kesinlikle yapacaktır.

UYARI: SPOİLLER İÇEREBİLİR!

Halston kimdir?

Netflix'in Yeni Dizisi Halston! Ünlü Moda Tasarımcısı Halston Kimdir?

Halston herkesi giydirmek isteyen bir tasarımcıydı. Halston olarak tanınmadan önce Roy Halston Frowick’ti; 23 Nisan 1932 doğumlu, muhasebeci James Edward Frowick ve annesi Hallie Mae Frowick’in ikinci oğlu olan Halston, ağabeyi ve küçük kız kardeşi ile sakin bir hayat yaşadı. Çocukluğunda, (büyükannesinin vesayeti sayesinde) dikişe ilgi duyması, aile üyeleri için sık sık şapkalar ve elbiseler yarattığı yerdi. Amerikalı kadını giydirme iştahı tasarımcının yaptığı gibi büyüdü ve onu Sanat Enstitüsü Okulu’nda okuyacağı ve ilk şapka dükkanını açacağı Chicago’ya götürdü.

Halston’un Kariyerinin İlk Yılları

1957’ye hızlı ileri ve genç tasarımcı New York’ta, Halston adını kullanıyor (şimdi Hahl-ston değil, Holl-ston olarak telaffuz ediliyor) ve değirmenci Lilly Daché için çalışıyor. Bu biçimlendirici zaman, Halston’ın Vogue editörleri, fotoğrafçılar ve herhangi biri olan herkesten oluşan saygın moda kalabalığına karışmasını sağladı. Halston, bu ilişkiler (özellikle Charles James ile olan dostluğu) sayesinde, 1958’den 1967’ye kadar baş değirmenci olacağı Bergdorf Goodman’da bir iş bularak sosyal merdiveni tırmanmayı başardı. Böyle prestijli bir konum, tasarımcının anlamasını sağladı. varlıklı, tamamen Amerikalı bir kadın ve sanatsal dokunuşunu Jackie Kennedy’ye kadar genişletiyor.

Erkek Tipleri! Alfa Erkek, Beta Erkek, Omega Erkek, Delta Erkek, Sigma Erkek, Gama Erkek Nedir?

Halston ve Jackie Kennedy

Yıl 1961 ve yakında ABD’nin First Lady’si Jackie Kennedy’nin John F. Kennedy’nin göreve başlama töreni için bir şapkaya ihtiyacı vardı. Oleg Cassini, Jackie’nin resmi tasarımcısı olmasına rağmen, Halston’ın mütevazı yeteneklerini kullanan Bergdorf Goodman ile özel bir ilişkisi vardı. Halston, 60’ların kadınlarının (Kennedy dahil) vizon paltoları ve eşleşen şapkaları tercih ettiğini anlamış olsa da, farklı bir şey yapmaya karar verdi. Bu yüzden Jackie’nin paltosuna uygun bir kumaş hap kutusu şapka tasarladı – onu kalabalığın arasından ayıracak bir görünüm. Eğlenceli gerçek: Açılışın ardından birçok kadın, Jackie kazayla kendi şapkasına hasar verdiği için hap kutusu şapkalarına bir göçük olmasını istedi. Hap kutusu, “Hats by Halston” markasını hızla yükseltti ve Halston’ın ilk hazır giyim koleksiyonunun temelini attı.

Halston Neyle Bilinir?

Netflix'in Yeni Dizisi Halston! Ünlü Moda Tasarımcısı Halston Kimdir?

Sade bir çekicilik, tüm ünlülerden oluşan bir çete ve tek bir kumaş parçasından bütün bir elbiseyi oluşturabilecek özel bir giysi kesimi – bu Halston’ın mirasıdır.

Trendlerin değiştiğinin bilincinde olan Halston, 1968’in sonunda kadın giyimi karşılığında şapka işini bırakmaya karar verdi. Ve bununla birlikte, ilk Madison Avenue butiğinin açılmasıyla pekiştirilen yeni bir dönem başladı. Stüdyo, Halston kadınının kendini göstermeye başladığı yerdi. 50’lerin korseli stilleri gitti, yerini kumaşın (genellikle ultra süet ve kaşmir kullandı) serbestçe akmasına izin veren ve kadın vücutlarının doğal eğriliğini tamamlayan biyeli elbiseler aldı. Bu zenginlik ve pratiklik karışımı, Liza Minnelli (Netflix dizisinde Krysta Rodriguez tarafından canlandırılıyor), Elizabeth Taylor ve Lauren Bacall gibi ünlülerin dikkatini çekti.

Bu yüksek uçan kadınların onaylanması, Halston’un sadece kıyafet satmakla kalmayıp, Studio 54’ün parlak ışıkları ve yüksek sosyete balolarıyla sağlamlaştırılan bir yaşam tarzı, parıltı ve çekicilik sattığı anlamına geliyordu. Bu ünlü birkaç kişiyle olan ilişkisi statüsünü yükseltse de, Halston aynı zamanda hem beden hem de ırk olarak çok çeşitli modeller kullanarak modada kabul edilebilir olanın sınırlarını zorlamasıyla biliniyordu. Aslında, podyum için Iman’ı seçen ilk tasarımcıydı.

Halston’a ne oldu?

1973’te, markanın baş tasarımcısı olarak kalırken sınırsız finansal destek karşılığında adını ve tüm hattını işadamı Norman Simon’a sattı. İlişki başarılı oldu ve Halston’a parfüm, erkek giyim ve ev iç mekanlarına genişleme şansı verdi. 1976’da ABD Olimpiyat Takımı’nın üniformalarını tasarlamaya kadar gitti. Ancak açgözlülüğün bir bedeli var – Halston’ın bile karşılayamayacağı bir bedel. 1983’ün başlangıcı, perakendeci JCPenney ile yeni bir anlaşmayı beraberinde getirdi. Halston, kıyafet ve koku tasarlayacağı ve herkesi giydirme hayalini yaşayacağı beş yıllık bir ortaklığı kabul etti. Ancak birçok kişi ortak girişimin Halston adını ucuzlattığına inanıyordu; Bergdorf Goodman, tasarımcının kıyafetlerini stoklamaya devam etmeyi reddetti ve diğer perakendeciler siparişlerini azalttı.

Netflix'in Yeni Dizisi Halston! Ünlü Moda Tasarımcısı Halston Kimdir?

Aynı zamanda Halston Limited, Eshmark Inc. tarafından satın alındı ve yeni yöneticiler (özellikle Carl Epstein) yeni marka yönünü onaylamadı. Uyuşturucu bağımlılığı ve iş dünyasındaki hayal kırıklığı, bir zamanlar kontrolü elinde tutan Halston’ı kararsız hale getirdi, çünkü kendisinin ve etrafındaki dünyanın kontrolünü kaybetmeye başladı. Halston, tasarım yapmayı ve diğer devam eden anlaşmazlıkları reddettiği için Halston Limited’den çıkarıldığında 1984’te işler doruğa ulaştı. Halston yine de arkadaşları ve ailesi için kıyafet üretecekti.

Ancak, 1988’de, ünlü tasarımcı HIV’e yakalandığında trajedi yaşandı. En büyük kardeşi Robert Frowick ile San Francisco’da teselli buldu, ancak ne yazık ki, iki kısa yıl sonra 26 Mart 1990’da orada öldü.

Evet öyle. Halston’un ayrılmasından sonra, şirket birkaç kez el değiştirdi ve birçoğu orijinal çizgiyi canlandırmaya ve Halston Heritage gibi (arşivlenmiş parçaların modern güncellemelerinden oluşan) yan markalar yaratmaya çalıştı. Bugün Halston, Xcel Brands’e aittir ve Halston’ın feminen estetiğini canlı tutan hazır giyime odaklanan çeşitli çizgiler üretmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eleven + sixteen =

%d blogcu bunu beğendi: